Pestrofarebné Meďodoly

Predné a Zadné Meďodoly ležiace na pomedzí Vysokých a Belianskych Tatier sú známe aj ťažbou medenej rudy v minulosti. Počas slnečných dní je táto oblasť, patriaca medzi najkrajšie v Tatrách, doslova posiata množstvom nádherných kvetov.

Rozprávkový pohľad sa naskytuje v druhej polovici leta, keď prechádzame po turistickom chodníku cez Predné Meďodoly v oblasti, ktorá sa volá Jeruzalem. Táto rovinatejšia časť doliny slúžila v minulosti aj na pasenie dobytka, z čoho sú odvodené názvy vrchov a okolitých oblastí – Jahňací štít, Kozí štít, Bujačí štít, Predné jatky, Zadné jatky, Košiare či Pastviny. Za bohatými kobercami ružovej kypriny úzkolistej sa vypína hlavný hrebeň Belianskych Tatier v nadmorskej výške okolo 2 000 m v pozadí s Hlúpym, najvyšším vrchom východnej časti hrebeňa.

Klinček pyšný alpský svojimi netypickými strapatými korunnými lupienkami upúta určite pozornosť.

Zadnými Meďodolmi vedie turisticky chodník, ktorý je zároveň aj náučným chodníkom. Začína od Tatranskej Javoriny a po prejdení osem a pol kilometra končí v Kopskom sedle. Na turistickom chodníku sa nachádza viacero informačných tabúľ, z ktorých sa môže turista dozvedieť nielen o flóre, ale aj faune a získať ešte ďalšie zaujímavé informácie z tejto oblasti Tatier.
Z Kopského sedla sa turistickým chodníkom vedúcim k bývalej Kežmarskej chate dá pokračovať ďalej cez Predné Meďodoly až k chate Plesnivec a od nej do Tatranskej Kotliny. Táto trasa vedie najčastejšie územím Belianskych Tatier, ktoré majú vzhľadom na svoje geologické podložie najbohatšiu kvetenu Tatier. Masív Belianskych Tatier je zložený z vápencov a dolomitov. Po prechádzaní turistickým chodníkom nás najmä v letnom období, ale aj na začiatku jesene upúta množstvo kvitnúcich rastlín, akoby sme boli v obrovskej horskej botanickej záhrade.

Ľalia zlatohlavá sa pýši svojimi majestátnymi kvetmi s nápadnými škvrnami.

Klinček a kyprina

Nádherný zákonom chránený klinček pyšný alpský (Dianthus superbus subsp. alpestris) nás očaruje svojimi rozstrapkanými ružovými a voňavými kvetmi. Rastie pomerne hojne v Zadných Meďodoloch popri chodníku. Vo všeobecnosti sa vyskytuje na horských lúkach a pastvinách, nivách a suťových svahoch až do subalpínskeho stupňa. Veľmi podobný klinček pyšný pravý rastie aj na nížinách juhozápadného Slovenska v záhorskej časti.
Kyprine úzkolistej (Chamaenerion angustifolium) sa mimoriadne darí v oblasti Predných Meďodolov.

Prasatnica jednoúborová je typickou a bežnou rastlinou horských lúk v Tatrách.

V podmienkach Slovenska a okolitých krajinách je kyprina typická skôr pre horské oblasti, ale napríklad v severnej Európe sa vyskytuje aj v nížinách. Označuje sa aj ako kráľovná horských lúk. Rastie tiež na Islande a dokonca až v Grónsku. Okrem toho, že je vynikajúca medonosná rastlina, je známa aj svojimi liečivými účinkami pri psychickom napätí a preťažení, úzkosti a aj nespavosti. Pôsobí proti zápalom v tráviacom ústrojenstve a má uplatnenie pri liečbe prostaty, pri problémoch s obličkami a močového mechúra. U východných národov je čaj z listov kypriny známy ako Ivanov čaj a nahrádza pravý čaj. V súčasnosti sa tiež veľmi rozšírila v Tatrách na miestach po vývratoch a stala sa novým fenoménom pre Vysoké Tatry.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 6/2022. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto RNDr. Miroslav Kulfan, CSc.