Piata kultivačná oblasť

Lesný ostrov, foto PSU

Začiatok pestovania rastlín je jedným z najdôležitejších kultúrnych prechodov v dejinách ľudstva. Prvé plodiny sa domestikovali na štyroch miestach po celom svete – ryža v Číne, obilniny a strukoviny na Blízkom východe, kukurica, fazuľa a tekvica v Mezoamerike a zemiaky a quinoa v Andách. Medzinárodný tím vedcov teraz potvrdil piatu domestikačnú oblasť, a to na juhozápade Amazónie, kde sa maniok, tekvica a ďalšie požívatiny stali záhradnými rastlinami počas skorého holocénu, teda pred 10 000 rokmi. Hoci archeologické dôkazy o domestikácii rastlín sú najmä v Amazónii veľmi zle dostupné, pretože klíma ničí väčšinu organických materiálov, navyše ide o aluviálnu nížinu, kde je ťažké nájsť dôkazy o skorých lovcoch-zberačoch, naše výsledky potvrdzujú, že Llanos de Moxos v Bolívii je oblasťou ranej kultivácie rastlín, uviedli vedci v časopise Nature.
Vedci zároveň dokázali, že vtedajší obyvatelia tohto regiónu začali meniť krajinu, ktorá v konečnom dôsledku zahŕňala 4 700 umelých lesných ostrovov, čo má podľa vedcov trvalé následky na heterogenitu biotopov a ochranu druhov. Bádatelia zmapovali veľké časti lesných ostrovov pomocou diaľkového snímania. Predpokladali sme, že pravidelne formované lesné ostrovy majú antropický pôvod, uviedol spoluautor štúdie José Capriles z Pennsylvánskej štátnej univerzity. Podľa hlavného autora štúdie Umberta Lombarda z Bernskej univerzity je väčšina okrúhlych lesných ostrovov v skutočnosti umelá, na rozdiel od prirodzených, ktoré majú nepravidelný tvar. Výskum teda preukázal, že predkolumbovské národy sa prispôsobili sezónnym záplavám saván juhozápadnej Amazónie a upravili ich.

Zo stránky Phys.org spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre