Podpora zdravotníctva

Najstarší a najprestížnejší medicínsky časopis, medicínske databázy alebo kolekcia medicínskych e-kníh z vydavateľstva Grada. To je iba výber popredných e-zdrojov z oblasti zdravotníctva, do ktorých poskytuje vedecká knižnica Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) bezplatný prístup pre svojich používateľov.

Vedecká knižnica CVTI SR je synonymom pre informačnú podporu vedy a výskumu na Slovensku. Špeciálnu pozornosť už viac ako rok venuje najmä zdravotníctvu, ktoré považuje za kľúčovú oblasť, a preto rozšírila portfólio e-zdrojov pre zdravotníckych pracovníkov.

New England Journal of Medicine (NEJM)

NEJM patrí medzi najprestížnejšie medicínske časopisy na svete. Vychádza už od roku 1812. Okrem vysokokvalitných recenzovaných článkov obsahuje aj interaktívny a multimediálny obsah či informácie z biomedicínskej vedy a klinickej praxe.
Používatelia vedeckej knižnice CVTI SR majú prístup aj do časopisov združených v rámci NEJM Group. Ide o Journal Watch, ktorý obsahuje stručné zhrnutia a odborné komentáre pre zaneprázdnených zdravotníckych pracovníkov. Catalyst má za cieľ urýchliť transformáciu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Novinka v rodine NEJM Group – Evidence – predstavuje inovatívne, originálne výskumy a svieže a odvážne nápady v oblasti navrhovania klinických testov, štúdií a klinického rozhodovania.

The Journal of American Medical Association (JAMA)

JAMA je recenzovaný medicínsky časopis, ktorý odborníci poznajú už od roku 1883. Obsahuje originálne a prelomové výskumy či komentáre. Odborníkom umožňuje získať hĺbkový pohľad do témy od lídrov v oblasti medicíny a zdravotnej starostlivosti. Jeho súčasťou je aj veľmi kvalitný audiovizuálny obsah, ktorý je doplnený o vzdelávací obsah JAMA Network CME Resources a interaktívny klinický obsah.
Používatelia vedeckej knižnice CVTI SR majú okrem časopisu JAMA prístup aj k ďalším desiatim špecializovaným časopisom združeným v rámci JAMA Network. Ide o tituly zamerané na dermatológiu, internú medicínu, neurológiu, oftalmológiu, otorinolaryngológiu, pediatriu, psychiatriu, chirurgiu, onkológiu a kardiológiu.

Bookport

Bookport je online služba výpožičiek e-kníh v českom jazyku. Obsahuje viac ako 8 900 titulov odbornej literatúry i beletrie, no veľký význam má aj pre oblasť zdravotníctva. V rámci ponuky je zastúpených viac ako 900 titulov zdravotníckej a lekárskej literatúry, najmä z vydavateľstva Grada. Bookport predstavuje ideálnu voľbu, vhodnú najmä pre študentov zdravotníckych odborov.

Ostatné e-zdroje

V rámci ďalších medicínskych e-zdrojov dávame do pozornosti kolekciu 13 popredných časopisov Top Medical Collection. Stovky titulov časopisov a e-kníh je možné získať aj v medicínskych databázach Wolters Kluwer Ovid a Lippincott Williams and Wilkins.
Ďalšie veľmi kvalitné informácie sú dostupné prostredníctvom multidisciplinárnych databáz od renomovaných medzinárodných vydavateľov, ako sú Elsevier, Taylor & Francis, SpringerLink alebo Wiley Online Library.
Bezplatnú online registráciu do knižnice a katalóg všetkých e-zdrojov, nielen z oblasti medicíny, nájdete na nvk.cvtisr.sk.

Vedecká knižnica CVTI SR
Foto Unsplash/National Cancer Institute

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.