Pôst proti infekciám

Baktéria Salmonella typhimurium (ružová) pod elektrónovým mikroskopom, foto Pixabay

Podľa výskumu Brucea Vallancea a jeho kolegov z University of British Columbia v Kanade, ktorý bol publikovaný v časopise PLOS Pathogens, pôst pred infikovaním baktériou Salmonella enterica a počas neho chráni myši pred plným rozvojom infekcie, čiastočne vďaka zmenám v črevnom mikrobióme zvierat. Keď sa u ľudí alebo zvierat objaví infekcia, často stratia chuť do jedla. Nebolo však zrejmé, či hladovanie chráni hostiteľa pred infekciou, alebo zvyšuje jeho náchylnosť. V štúdii boli myši 48 hodín nalačno pred infekciou baktériou Salmonella enterica serovar typhimurium, ktorá je bežnou príčinou alimentárnych ochorení u ľudí, a počas infekcie. Pôst znížil príznaky infekcie v porovnaní s kŕmenými myšami, vrátane takmer úplného odstránenia poškodenia črevného tkaniva a zápalu.
Keď sa zvieratá po pôste opäť kŕmili, došlo k dramatickému nárastu počtu salmonel a ich invázií do črevných stien. Výsledky neplatili, keď boli myši vystavené salmonele intravenózne namiesto perorálne. Okrem toho pôst nechránil myši, ktoré boli vyšľachtené tak, aby nemali normálny mikrobióm, čo naznačuje, že časť ochrany bola spôsobená účinkom pôstu na mikrobióm. Pokusy s použitím baktérie Campylobacter jejuni potvrdili, že účinok pôstu sa neobmedzuje len na salmonelu. Údaje naznačujú, že terapeutický pôst alebo obmedzenie kalórií má potenciál priaznivo modulovať (…) gastrointestinálne ochorenia, uzatvárajú vedci. Náš výskum poukazuje na dôležitú úlohu, ktorú zohráva jedlo pri regulácii interakcií medzi hostiteľom, črevnými patogénmi a črevným mikrobiómom. Zdá sa, že keď je potrava obmedzená, mikrobióm sekvestruje živiny, ktoré zostávajú, a bráni patogénom získať energiu potrebnú na infikovanie hostiteľa.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.