Webbov kozmický ďalekohľad umožnil priamo zobraziť exoplanétu typu Jupitera pri jednej z najbližších hviezd, známej aj zo sci-fi.
Predmetnou hviezdou je Epsilon A v súhvezdí Indián (Ind), ktorá sa nachádza približne 12 svetelných rokov od nás. Je to oranžový trpaslík podobný Slnku, len chladnejší a mladší o približne jednu miliardu rokov. Novoobjavená planéta bola podľa zavedeného pravidla nazvaná Epsilon Indi Ab. Má najmenej šesť hmotností Jupitera, svoju hviezdu obieha v 15-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka a jej obežná doba je niekoľko desaťročí. Objavili ju pomocou koronografu, prístroja umožňujúceho pozorovať slabšie svietiace objekty v blízkosti jasnejších zablokovaním svetla jasnejších. Tento prístroj je pripojený k aparatúre MIRI Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba (JWST) určenej na merania v oblasti stredných vlnových dĺžok infračerveného žiarenia. Astronómom sa dosiaľ podarilo priamo zobraziť iba zopár desiatok z viac ako päťtisíc potvrdených exoplanét, pričom ich ešte viac ako ďalšie štyri tisíce čakajú na potvrdenie.
Potvrdenie predpokladov
Vedci z vedeckého tímu najprv získali nepriame merania Epsilon Indi A. Tie naznačovali prítomnosť exoplanéty typu plynného obra natoľko presvedčivo, že na potvrdenie sa rozhodli použiť prístroj JWST so špičkovým rozlíšením. A ich predpoklady sa potvrdili. Tento objav je naozaj vzrušujúci, lebo planéta sa značne podobá na Jupiter. Hoci je teplejšia a hmotnejšia, predsa len je najpodobnejšia Jupiteru zo všetkých dosiaľ priamo zobrazených exoplanét, povedala prvá autorka výslednej štúdie Elisabeth Matthewsová z Ústavu Maxa Plancka pre astronómiu v Heidelbergu v Nemecku. Štúdiu spolu s kolegami uverejnila v časopise Nature.
Predtým zobrazené exoplanéty sú mladšie, horúcejšie a pozorovateľné vďaka množstvu vyžarovanej energie uvoľnenej pri ich utvorení gravitačným zmršťovaním. Keď také objekty ochladnú, svietia slabšie a úmerne tomu sa ťažšie objavujú v žiare materskej hviezdy.
Analógia našej Slnečnej sústavy?
Epsilon Indi Ab patrí medzi najchladnejšie priamo zobrazené exoplanéty s teplotou 2 °C. S výnimkou jedného je aj chladnejšia ako všetky hnedé trpaslíky, slabo svietiace objekty hmotnostne medzi obrími planétami a hviezdami, ktoré sa voľne pohybujú kozmickým priestorom. Je však o 100 °C teplejšia ako obrie plynné planéty v našej Slnečnej sústave. Umožní to podrobne skúmať zloženie atmosfér takýchto exoplanét.
Astronómovia hľadajú exoplanétu obiehajúcu okolo hviezdy Epsilon Indi A už desaťročia. Že tam je, nepochybovali ani autori sci-fi kníh a videohier, vystupovala aj v epizódach seriálu Star Trek. No skutočnosť sa líši od fikcie aj očakávaní vedcov. Planéta je hmotnejšia a obieha svoju hviezdu ďalej od nej po inak tvarovanej dráhe. V sústave Epsilon Indi A však nemusí byť sama, aj keď je tam asi jediná obria. Epsilon Indi Ab je dvanásta najbližšia exoplanéta k Zemi a najbližšia exoplanéta hmotnejšia než Jupiter. V jej atmosfére je zrejme veľa metánu, oxidu uhoľnatého a oxidu uhličitého, ako aj hustých oblakov.
Zdeněk Urban