Prastará reč krídel

Ilustračné foto Pixabay

Moderný hmyz dokáže pomocou krídel všestranne komunikovať. Cvrčky môžu škriabať nohou o krídlo alebo trieť dve krídla o seba. Niektoré kobylky bijú krídlami ako kastanetami, iné praskajú tenkými blankami. Mnohé motýlie krídla sa hrajú so svetlom, manipulujú s ním, aby sa skryli pred zrakom ostatných, alebo ho odrážajú v zábleskoch pozdĺž dúhových alebo mnohotvárnych povrchov. Objav skameneného krídla hmyzu podobného kobylke naznačuje, že táto konverzácia sa začala už pred 310 miliónmi rokov. Štruktúry krídla sa podobajú štruktúram súčasného hmyzu, ktorý na komunikáciu používa svetlo alebo zvuk, ako píšu v časopise Communications Biology.
Hmyz dostal meno Theiatitan azari – podľa Theie, titanskej bohyne svetla z gréckej mytológie – a patril do radu obrovského dravého hmyzu Titanoptera. Veľkému okrídlenému hmyzu sa darilo v období karbónu, ktoré sa datuje pred 299 až 359 miliónmi rokov. Niektoré jedince v atmosfére bohatej na kyslík narástli do ohromujúcich rozmerov: desivé meganeuridné vážky dosahovali rozpätie krídel až 70 cm. T. azari predchádza ostatných zástupcov radu Titanoptera približne o 50 miliónov rokov. Ale podobne ako pri inom hmyze tejto skupiny sú tenké blany jeho predných krídel rozdelené sieťami žiliek tvoriacich mozaiku menších častí. Na základe vzorov týchto mozaík je možné usudzovať, že Titanoptera vrátane T. azari mali na krídlach rôzne komunikačné nástroje na tvorbu praskania alebo svetelných zábleskov, uvádza Thomas Schubnel, evolučný biológ z Inštitútu systematiky, evolúcie a biodiverzity v Paríži, a jeho kolegovia. Vedci zatiaľ nevedia, či dávny hmyz používal tieto schopnosti na privolanie potenciálnych partnerov alebo na odstrašenie predátorov. Toto zistenie však naznačuje, že tieto prastaré krídla môžu ešte mnoho prezradiť.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.