Praveká výroba vláken

Na filipínskom ostrove Palawan sa v jaskyni našli tisíce kamenných nástrojov. Nezostali žiadne stopy, ktoré by naznačovali, na čo sa používali, nesú však známky opotrebovania. Archeologička Hermine Xhauflairová a jej kolegovia z Filipínskej univerzity v Dilimane sa preto obrátili na domorodých obyvateľov, ktorí žijú v blízkosti náleziska, a podarilo sa im získať dôkazy o výrobe vláken v trópoch spred 39 000 rokov.

Umelecká predstava výroby vláken v jaskyni Tabon na ostrove Palawan, ilustrácia Carole Cheval – Art’chéograph, Xhauflair & Averion, CC-BY 4.0

Po rozbore techník a identifikácii 95 druhov rastlín, ktoré používajú miestni remeselníci, vedci vyrobili sadu 16 kamenných nástrojov, ktoré sa podobajú nástrojom z jaskyne. H. Xhauflairová napodobnila domorodé techniky oddeľovania vrstiev rastlín ako bambus a palma na výrobu silných pružných pásov a vláken. Mnohé z techník zanechali na povrchu nástrojov veľmi podobné zárezy a pruhy ako stopy na starovekých nástrojoch, čo naznačuje, že aj tie sa používali na výrobu vláken. Či sa takéto techniky odovzdávali z generácie na generáciu, alebo zanikli a neskôr sa znovu objavili, zostáva záhadou.
Zvyšky starých vláken sú vzácne, pretože rastlinné materiály sa vo vlhkých a mokrých trópoch rýchlo rozkladajú. Najstaršie dôkazy o výrobe vláken na svete pochádzajú z Izraela spred približne 120 000 rokov.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.