Vedci z oceánografického inštitútu Woods Hole a Universidad de Concepción v Čile objavili dosiaľ neznámeho kôrovca v jednej z najhlbších priekop na svete. Atacamská priekopa sa tiahne pozdĺž západného pobrežia Južnej Ameriky v dĺžke 6 000 km. Pri pobreží severného Čile klesá v najhlbšej časti, známej ako zóna Hadal, takmer 8 000 m pod hladinu.

Štyri exempláre kôrovca boli objavené v takmer najhlbšej časti priekopy. Dulcibella camanchaca chytá iné menšie kôrovce pomocou chápadlovitých príveskov. Tvor s bielym pancierom dlhý asi 4 cm dokáže v zóne absolútnej tmy odolať aj 800-krát silnejším tlakom ako na súši. Objav zdôrazňuje dôležitosť prieskumu hlbín oceánov, poznamenala spoluautorka štúdie Carolina González z Universidad de Concepción. Očakávame ďalšie nálezy, keďže pokračujeme v štúdiu Atacamskej priekopy.
Z údajov vyplývajúcich z DNA a morfológie je nový živočíšny druh aj novým rodom. Podľa vedcov, ak niečo také malé dokáže pretrvať v takých nepriaznivých podmienkach, aké panujú v tejto zóne, je šanca, že prostredie podporujúce život v obrovskom oceáne nájdeme napríklad aj na Európe, mesiaci planéty Jupiter.
Zo stránky Popular Mechanics spracovala BP