Predkovia milovali ovocie

Analýza stoviek fosílnych zubov primátov z Fajjúmskej oázy, púštnej kotliny v Egypte, ukázala, že len niekoľko z nich bolo zlomených. Naznačuje to, že zvieratá častejšie konzumovali ľahko požuteľné potraviny, napríklad ovocie, než tvrdé semená alebo orechy, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie zubov.

Foto Pexels/Mikhail Nilov

Zuby patrili piatim rodom primátov vrátane Propliopithecus, Apidium a Aegyptopithecus a sú staré približne 29 až 35 miliónov rokov. Takto staré fosílie pochádzajú z obdobia, keď ešte existoval posledný spoločný predok opíc vrátane človeka a afrických a ázijských opíc, vysvetľuje zubný antropológ Ian Towle z Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana v Burgose v Španielsku. Výskum podľa neho umožňuje nahliadnuť do našej vlastnej evolúcie a zmien v stravovaní v priebehu času.
Len asi 5 % zubov bolo zlomených. To je presne na spodnej hranici toho, čo vidíme pri žijúcich primátoch, pri ktorých 4 až 40 % zubov vykazuje poškodenie potravou, hovorí I. Towle. Druhy, ktoré konzumujú tvrdú potravu, môžu mať zlomeniny až na polovici zubov. Pri tých, ktoré konzumujú prevažne mäkkú potravu, ako sú hmyz a ovocie, býva poškodených menej ako 10 %. Dva jedince rodu Propliopithecus mali zubné kazy, čo naznačuje, že výberom mäkkej potravy mohlo byť sladké ovocie.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.