V Inštitúte aplikovanej ekológie Daphne sa už tridsať rokov venujú výskumu v oblasti ochrany prírody aj priamo ochrane biotopov, pričom stavajú na vedeckých poznatkoch. Druhý pilier ich činnosti tvorí environmentálne vzdelávanie, a nielen detí. O týchto témach sme sa rozprávali so spoluzakladateľkou inštitútu Vierou Šefferovou Stanovou.
Odkiaľ pochádza názov Daphne?
Tento názov má pôvod v našom prvom projekte zameranom na ochranu endemickej rastliny a treťohorného reliktu lykovca muránskeho (Daphne arbuscula). Vyskytuje sa iba na území Muránskej planiny a prežil v nezmenenej podobe od treťohôr cez všetky ľadové doby. Začiatkom 90. rokov sme sa spolu s kolegami z Národného parku Muránska planina venovali výskumu populačnej biológie tohto druhu a bol to prvý spoločný projekt ľudí, ktorí v tom čase založili organizáciu Daphne. Pomenovanie súvisí aj s gréckou mytológiou. Nymfa Dafné (lat. Daphne), jedna z najkrajších nýmf, bola dcéra riečneho boha Péneia. Aby unikla bohovi Apolónovi, nechala sa premeniť na vavrínový strom.
Majú kam uniknúť vzácny lykovec muránsky a ďalšie desiatky ohrozených druhov? To sa stalo naším poslaním – skúmať a chrániť druhy a biotopy, čomu sa venujeme už viac ako tri desaťročia.
Kto je vašou cieľovou skupinou?
Pri vedeckých aktivitách je to širšia odborná komunita, s ktorou sa delíme o naše zistenia, štátna a verejná správa, ale aj Európska komisia. V projektoch často spolupracujeme so Štátnou ochranou prírody SR (ŠOP SR) či samosprávami na konkrétnych revitalizáciách biotopov, vymieňame si skúsenosti a odovzdávame know-how.
Pri vzdelávacích aktivitách sú to deti všetkých vekových kategórií, ale aj učiteľky a učitelia či envirovýchovní pracovníci, ktorých učíme, ako učiť o prírode.
Mgr. Viera Šefferová Stanová, PhD., pôsobí ako zástupkyňa riaditeľa a špecialistka na biodiverzitu. Spoluzakladala Inštitút aplikovanej ekológie Daphne. Venuje sa botanickému a vegetačnému výskumu, projektovému manažmentu a medzinárodnej spolupráci. Má skúsenosti so spoluprácou s vedeckými inštitúciami a koordináciou expertov pri príprave a implementácii sústavy Natura 2000, manažmente chránených území, príprave programov starostlivosti a obnovných plánov či mapovaní a monitoringu biotopov. Zaoberá sa revitalizáciou degradovaných biotopov európskeho významu, najmä lúk a rašelinísk.
Našou cieľovou skupinou sú aj vážky, motýle, obojživelníky či vzácne rastliny. Jednoducho všetko obyvateľstvo napríklad lúk či rašelinísk, ktoré obnovujeme a ktorým by sa vďaka našim zásahom malo lepšie žiť.
Na čo sa špecializujete v rámci ochrany prírody?
Viacerí kolegovia pôsobili v Slovenskej akadémii vied alebo na univerzitách a spojilo nás to, že sme nechceli vidieť výsledky našej práce iba v podobe vedeckých publikácií. Chceli sme niečo konkrétne zachrániť či zlepšiť. V našom inštitúte sa snažíme rozširovať vedecké poznatky a aplikovať ich v praxi. Od začiatku sme sa sústredili na mapovanie nelesných ekosystémov, hlavne lúk a mokradí, a aj sme realizovali konkrétne projekty na ich obnovu.
Dlhodobo sa venujeme lúkam a rašeliniskám, ktoré sme najprv mapovali. Pri rašeliniskách je, žiaľ, väčšina niekdajších území týchto vzácnych biotopov už stratená pre ťažbu či zámerné odvodnenie človekom (pozri Quark 4/2024). Niektoré degradované lokality sme spolu s partnermi revitalizovali – vracali sme tam vodu a odstraňovali náletové dreviny. Išlo o Belianske lúky pod Tatrami či lokalitu Mútňanská Píla na Orave. Zrevitalizovali sme časť potoka Porec na Záhorí, ktorý bol kedysi umelo zregulovaný. Zásobuje vodou slatinné lúky v národnej prírodnej rezervácii Abrod (pozri Quark 5/2023). Venovali sme sa aj slaniskám či viatym pieskom.
Okrem toho sa zameriavame na expertnú činnosť. Pre štát sme mapovali druhy a biotopy európskeho významu, čo slúžilo na vypracovanie správy, ktorú musí Slovensko ako člen Európskej únie podávať Európskej komisii každých šesť rokov.
Daphne je aj členom skupiny N2K Group EEIG. Je to konzorcium piatich spoločností z celej EÚ, ktoré poskytuje Európskej komisii technickú a vedeckú podporu v súvislosti s implementáciou smerníc EÚ o biotopoch a vtákoch.
Do ktorých projektov sa aktuálne zapájate?
Nedávno sme dokončili revitalizáciu dvanástich degradovaných slovenských rašelinísk, na ktorej sme pracovali spolu so Štátnou ochranou prírody SR (ŠOP SR) a ďalšími partnermi. Prehradzovali a zasypávali sme odvodňovacie kanály, odstraňovali náletové dreviny či trstinu, ktoré rašeliniská vysušujú. Vzdelávali sme aj lesníkov, ako udržateľne obhospodarovať mokraďové lesy.
Sme súčasťou dlhodobého integrovaného projektu LIFE Príroda pre všetkých zameraného na európsku sústavu chránených území Natura 2000, do ktorého sa zapája množstvo partnerov ako Ministerstvo životného prostredia SR, ŠOP SR či Slovenský vodohospodársky podnik. V rámci neho sa venujeme overovaniu biotopov, pomáhame pracovníkom chránených území nastaviť envirovýchovné programy a robíme osvetu o Nature 2000.
Púšťame sa do projektu, ktorý pomôže okrem iného zadržiavať vodu v krajine v okolí obce na slovensko-českom pohraničí. Cieľom je adaptácia na zmenu klímy.
Spolupodieľali sme sa na vybudovaní environmentálno-vzdelávacieho centra v Čunove, ktoré bolo nedávno uvedené do prevádzky. Tento projekt vznikol vďaka spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a rakúskymi partnermi v rámci projektu Ecoregion SKAT.
Našou zásluhou sa podarilo uviesť do prevádzky Centrum ekovýchovy na Kamzíku, ktoré bolo vybudované v rámci projektu CITY NATURE spolu s Mestskými lesmi v Bratislave a mestom Viedeň. Momentálne v tomto centre realizujeme ekovýchovné programy pre školy a škôlky, ako aj pre verejnosť. Koordinujeme medzinárodný vzdelávací program GLOBE, ktorí stojí na tzv. bádateľskom vzdelávaní.
Sme členom medzinárodného tímu, ktorý má vypracovať usmernenia na hodnotenie a monitorovanie stavu biotopov európskeho významu. Poľnohospodárom overujeme výskyt lúčnych biotopov, na základe čoho môžu získať podporu na ochranu poloprírodných a prírodných biotopov tráv.
Čo všetko ponúkate v oblasti environmentálnej výchovy pre školy?
Už viac ako 25 rokov realizujeme environmentálnu výchovu na materských a základných školách, ktorým ponúkame ekovýchovné programy a exkurzie vedené zážitkovou, bádateľskou i hravou formou. Ak vyučujeme v škôlkach a školách, prinášame so sebou pomôcky, aby deti mohli tému spoznať cez viaceré zmysly. Máme veľký plstený model rašeliniska alebo dunajskej ryby vyzy veľkej. Spolu s Mestskými lesmi v Bratislave pôsobíme v Centre ekovýchovy na Kamzíku, kde učíme škôlkarov a školákov, ale máme program aj pre verejnosť.
Na našich exkurziách sa deti menia na výskumníkov, odlovia si napríklad vodné bezstavovce a zistia, že v rieke je množstvo drobných tvorov, o ktorých možno ani netušili. Samozrejme, po oboznámení sa s nimi ich vrátia späť do vody, aby sa nevysušili. Objavia aj to, koľko života sa skrýva v mŕtvom dreve.
Veľmi nás teší konkrétna spolupráca s firmami. Radi by sme spomenuli firmu SEWA, s ktorou od roku 2017 prinášame ekovýchovný projekt určený pre najmenšie deti z materských škôl a prvákov základných škôl. Škôlkari a školáci sa stretnú s neporiadnym Šmudlom, ktorému pomáhajú triediť odpad v lese. Okrem toho sa deti dozvedia, prečo nemôžu vyhodiť staré batérie zo svojich hračiek do obyčajného smetného koša.
Za rozhovor ďakuje redakcia Quarku
Foto Daphne – IAE
Súťažná otázka
Ak nám do 31. augusta 2024 pošlete správnu odpoveď na otázku:
Na čo bol zameraný prvý projekt Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne?
zaradíme vás do žrebovania o leporelo Keď sa povie rašelinisko od Daphne – IAE.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841 04 Bratislava 4.