Protilátka na otravu

Foto Ľubor Čačko

Muchotrávky zelené (Amanita phalloides) sú zodpovedné za väčšinu úmrtí na otravy hubami na svete. Príznaky sa môžu objaviť až šesť hodín po požití a ak sa človek okamžite nelieči, toxíny poškodzujú pečeň a obličky, čo môže viesť do 48 hodín k smrti. Ľudia sa dosiaľ liečili iba tekutinami, aktívnym uhlím a pod. Vedci však pravdepodobne našli protilátku na jeden z najsmrteľnejších toxínov, ktorým tieto huby zabíjajú: alfa-amanitín.
Tím výskumníkov v Číne a Austrálii použil génový editor CRISPR/Cas9, aby určil, ktoré ľudské gény toxín zapína a spôsobuje poškodenie a smrť buniek. Jeden z týchto génov vytvára proteín s názvom STT3B pomáhajúci pripájať cukry na proteíny. Práve tento proces je dôležitý pre toxicitu húb. Vedci zistili, že farbivo indocyanínová zeleň, ktoré sa už používa pri lekárskych zákrokoch, dokáže zastaviť proteín v jeho činnosti a zabrániť odumieraniu ľudských buniek v laboratórnych miskách. Pri testoch na myšiach farbivo znížilo poškodenie pečene a obličiek a zvýšilo mieru prežitia, ak sa podalo jednu až štyri hodiny po otrave. Čakanie 8 až 12 hodín na podanie protilátky znižuje jej účinnosť pravdepodobne preto, že vtedy už došlo k nezvratnému poškodeniu orgánov.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.