Prvé zmenšené náčrty

Vedci sa domnievajú, že náčrty vyryté do dvoch veľkých kameňov na Blízkom východe predstavujú najstaršie známe stavebné plány nakreslené v určitej mierke. Jedno zobrazenie pokrýva kameň nájdený v jordánskom táborisku spred približne 9 000 rokov. Ďalšie rytiny boli vytvorené asi pred 8 000 rokmi na balvane objavenom v Saudskej Arábii. Vyobrazenia na týchto lokalitách sa veľmi podobajú tvaru, usporiadaniu a proporciám púštnych šarkanov, ktoré sa našli neďaleko, tvrdí archeológ Rémy Crassard a jeho kolegovia.

Krajina Saudskej Arábie, kde sa našli niektoré rytiny, foto Olivier Barge, CNRS, CC-BY 4.0

Tzv. púštne šarkany sú stavby, ktoré sa kedysi používali na odchyt stád zvierat. Tvoria ich kamenné múry dlhé až päť kilometrov ústiace do ohrád obklopených jamami, v ktorých lovci chytali zvieratá, napríklad gazely a jelene. Z výšky pripomínajú tvar šarkana.
Kresby mohli slúžiť ako mapy, ktoré pomáhali lovcom plánovať stratégie na nahnanie stád do pascí. Mohli byť aj plánmi na stavbu púštnych drakov alebo verejnou ukážkou schopnosti ich tvorcov preniesť veľké trojrozmerné štruktúry na malé rovné plochy. Ďalšie staroveké mapy a stavebné plány v podobe zmenšených nákresov pochádzajú z obdobia pred 4 300 rokmi z Mezopotámie. Podľa R. Crassarda však neboli také presné ako novoobjavené rytiny púštnych drakov.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.