Prví Američania

Výskum potvrdil, že ľudské stopy nájdené v národnom parku White Sands v americkom štáte Nové Mexiko pochádzajú z obdobia posledného glaciálneho maxima, čo znamená, že ľudia sa v Severnej Amerike objavili o tisíce rokov skôr, ako sa doteraz predpokladalo. Nálezy z roku 2021 vyvolali diskusie o presnosti odhadu ich veku. Nové dôkazy však podporujú pôvodnú domnienku, podľa ktorej sú staré 21- až 23-tisíc rokov.

Fosílne stopy v národnom parku White Sands, foto National Park Service

Vek stôp z White Sands sa pôvodne určil datovaním semien vodnej rastliny Ruppia cirrhosa, ktoré sa našli vo fosílnych odtlačkoch. Vodné rastliny však môžu získavať uhlík z atómov rozpusteného uhlíka vo vode, čo môže spôsobiť, že nameraný vek bude príliš starý. Vedci z United States Geological Survey preto v novej štúdii použili rádiouhlíkové datovanie peľu ihličnanov, ktorý pochádza zo suchozemských rastlín. Pre každú datovanú vzorku izolovali 75 000 peľových zŕn.
Vzorky peľu nám pomohli pochopiť aj širší environmentálny kontext v čase vzniku odtlačkov, povedal geograf David Wahl. Peľ vo vzorkách pochádzal z rastlín, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v chladných a vlhkých ľadovcových podmienkach, čo je v ostrom kontraste s peľom púštnej vegetácie, ktorá sa tam nachádza v súčasnosti.
Okrem peľu použil tím aj opticky stimulovanú luminiscenciu, čo je metóda, ktorá datuje posledné vystavenie kremenných zŕn slnečnému žiareniu. Pomocou nej zistili, že vzorky kremeňa zozbierané vo vrstvách nesúcich stopy majú minimálny vek 21 500 rokov. Keďže tri samostatné typy dôkazov poukazujú na rovnaký vek, je nepravdepodobné, že by boli všetky nesprávne alebo skreslené.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.