Psy lepšie ako PCR

Foto Nosaïs Team, CC-BY 4.0

Psy sú rovnako spoľahlivé na zisťovanie ochorenia covid-19 ako laboratórne testy a môžu byť dokonca lepšie na identifikáciu infikovaných ľudí, ktorí nemajú príznaky. V štúdii Národnej školy veterinárnej medicíny v Alforte vo Francúzsku, ktorá zahŕňala vzorky potu od 335 ľudí, vycvičené psy vyňuchali 97 % prípadov koronavírusu, ktoré boli identifikované testami PCR. Našli tiež všetkých 31 prípadov medzi 192 ľuďmi, ktorí nemali žiadne príznaky. Psy by mohli byť účinné pri hromadných vyšetreniach na miestach, ako sú letiská alebo koncerty, a môžu poskytnúť priateľskú alternatívu na testovanie ľudí, ktorí sa bránia výterom z nosa, uviedol veterinárny lekár Dominique Grandjean.
Psie nosy si niekedy pomýlili iný respiračný vírus s koronavírusom, na druhej strane sa podľa D. Grandjeana ukazuje, že dokážu zachytiť asymptomatické prípady až 48 hodín pred tým, ako sa u ľudí objaví pozitívny test PCR. Výsledky štúdie boli podobné predchádzajúcim výskumom, ktoré tiež zistili, že psy sú pri detekcii vírusu SARS-CoV-2 rovnako výkonné, prípadne ešte lepšie ako testy PCR.
Nie je jasné, čo presne cítia, keď zisťujú covid-19 – nemusí ísť o jednu chemickú látku, ale skôr o vzorec zvyšovania a znižovania hladiny určitých vôní.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.