Pytliaci menia evolúciu

Foto Pixabay

Pytliaci môžu ovplyvniť nielen počty zvierat. V Mozambiku viedol masívny lov k nárastu počtu slonov bez klov. Počas mozambickej občianskej vojny v rokoch 1977 až 1992 vojaci lovili slony pre potravu aj slonovinu. To spôsobilo, že ich počet v národnom parku Gorongosa klesol o viac ako 90 %. Zároveň sa však zvýšil podiel samíc slona afrického (Loxodonta africana) bez klov z približne 18 % na 51 %. Podľa vedcov desaťročia pytliactva spôsobili, že v Gorongose sú chýbajúce kly evolučne výhodnejšie. Evolučný biológ Shane Campbell-Staton z Princetonskej univerzity uvádza, že rýchle vyraďovanie jedincov s klami zmenilo zloženie znakov v populácii slonov len za dve desaťročia.
Vedci sa zamerali na dva gény, ktoré sú bohaté na mutácie pri samiciach bez klov. U ľudí môže narušenie jedného z nich spôsobiť lámavosť zubov a absenciu horných rezákov, ktoré sú anatomickým ekvivalentom klov. Abnormality druhého génu môžu spôsobiť malformácie koreňa zubu a jeho stratu. Pytliactvo môže mať dozvuky v celom ekosystéme. Kly nie sú len okrasné, vysvetľuje S. Campbell-Staton a dodáva, že slony používajú kly na hrabanie vody a strhávanie kôry stromov na získanie potravy.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.