Robotický čistič pláže

Na zber malého plastového odpadu z povrchových vrstiev pláží môže slúžiť diaľkovo ovládané robotické vozidlo BeBot.

Na plážach celého sveta sa čoraz častejšie stretávame so znečistením – ide najmä o uzávery plastových fliaš aj celé fľaše, slamky, obaly rôznych pochutín, škatuľky od cigariet či iné zvyšky. Mnohí prevádzkovatelia hotelov a reštaurácií venujú úsilie tomu, aby očistili blízke pláže od drobného plastového odpadu, obvykle však ide o manuálnu a namáhavú prácu. Existujú síce mechanizmy ťahané malými traktormi na osievanie piesku a separovanie plastového odpadu, no tieto stroje poškodzujú faunu a flóru a spôsobujú eróziu povrchovej vrstvy pláže.
S unikátnou novinkou na zber malého plastového odpadu z povrchových vrstiev pláže prichádza americká spoločnosť Poralu Marine, ktorá vyvinula a v súčasnosti testuje robotický zberač. Ide o robotické vozidielko nazvané BeBot, ktoré síce nepracuje autonómne, ale je diaľkovo riadené obsluhujúcim pracovníkom. O konštrukcii samotného zberného mechanizmu nie sú zatiaľ verejne známe nijaké podrobnejšie informácie. Výrobca uvádza len toľko, že BeBot mechanicky preosieva hornú vrstvu piesku, a to až do hĺbky 10 cm.
Preosievajúci mechanizmus zachytí kúsky plastov, ktoré majú veľkosť aspoň 1 cm. Za hodinu tak môže prečistiť až 3 000 m2, čo je plocha siedmich basketbalových ihrísk. Robot sa môže otočiť na mieste a na jeho ekologický pohon slúžia elektromotory napájané z batérie aj zo solárnych článkov na jeho hornej časti. Obsluha môže robot riadiť až do vzdialenosti 300 m. Výrobca tvrdí, že robot BeBot, ktorý sa v súčasnosti testuje na floridských plážach, sa bude dať využiť aj na čistenie športovísk vrátane golfových ihrísk.
Mimochodom, medzi najčistejšie pláže sveta vraj patria napríklad kanadská Victoria Beach, mexická Santa Maria Beach a izraelská Dado Beach. Vyhnúť sa vraj treba vietnamskej pláži Phu Quoc, thajskej Maya Bay a havajskej Kamilo Beach. Robot BeBot by určite našiel uplatnenie aj pri čistení pláží na brehoch našich riek, jazier či vodných nádrží.

RM, foto 4ocean

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre