Robotický kuchár

Foto University of Cambridge

Výskumníci z Cambridgeskej univerzity vycvičili robotického kuchára, aby sa učil z videí o varení a sám pripravil jedlo. Naprogramovali ho pomocou zoznamu ôsmich jednoduchých receptov na šaláty. Po prezretí videa, na ktorom človek predvádza jeden z receptov, bol potom schopný identifikovať, ktorý recept sa pripravuje, a pripraviť ho. Na záver dokonca sám vymyslel deviaty recept. Chceli sme zistiť, či dokážeme naučiť robota variť rovnakým spôsobom ako ľudia – identifikovaním ingrediencií a toho, ako spolu v pokrme ladia, povedal Grzegorz Sochacki z Katedry inžinierstva Cambridgeskej univerzity.
Experiment podľa vedcov ukázal, že video môže byť zdrojom údajov pre automatizovanú výrobu potravín a mohlo by umožniť väčšie nasadenie robotických kuchárov. Robotickí kuchári sa bežne objavujú v sci-fi, zručnosti dosiaľ zostrojených prototypov však zatiaľ výrazne zaostávajú za ľuďmi. Robot trénovaný neurónovou sieťou rozpoznal správny recept v 93 % prípadov, hoci rozoznal len 83 % činností ľudského kuchára. Dokázal tiež rozlíšiť, že pri drobných odchýlkach, ako napríklad príprave dvojitej porcie alebo bežnej ľudskej chybe, nejde o nový recept. Videá použité na tréning však neboli ako bežné videá o jedle plné rýchlych strihov a vizuálnych efektov. Robot by napríklad neidentifikoval mrkvu, keby ju ľudský demonštrátor zvieral v ruke – aby mohol mrkvu rozpoznať, musel ju vidieť celú.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.