Rozhovory o vesmíre

Rozhovory o vesmíre prebiehajú medzi astrofyzikom Norbertom Wernerom a teoretickým fyzikom Samuelom Kováčikom, ktorých spája fascinácia vesmírom.
Meno Norbert Werner je fanúšikom vesmíru určite dobre známe. Norbert, alebo Norbi, získal výskumný grant NASA, pôsobil na Stanfordovej univerzite a aktuálne je vedúcim výskumnej skupiny na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, v ktorej pôsobí aj Samuel. Vo výskume sa zaoberá horúcim plynom, ktorý vypĺňa vesmír, supermasívnymi čiernymi dierami, ktoré označuje za tlčúce srdcia galaxií, projektmi nanosatelitov, špeciálne ich využitia pri zachytávaní gama zábleskov.
Samuel Kováčik sa vrátil na Slovensko po niekoľkých rokov strávených na Dublinskom inštitúte pokročilých štúdií. V súčasnosti učí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, kde, podobne ako na Masarykovej univerzite, pracuje na výskume. Jeho oblasťami záujmu je výskum štruktúry priestoru, modifikácie kvantovej mechaniky či správanie mikroskopických čiernych dier. Pred niekoľkými rokmi založil projekt Vedátor, ktorý okrem iného pravidelne prispieva článkami do Quarku.
V Rozhovoroch o vesmíre nejde o všeobecné diskutovanie, každý rozhovor má danú tému. Existuje priepasť medzi tým, čo vo vesmíre skúmajú vedci, a tým, čo o vesmíre bežne vedia ľudia – cieľom každej epizódy je túto priepasť premostiť. O tom, nad čím práve premýšľa astrofyzikálna komunita, sa tak môžu dozvedieť niečo nové aj ľudia, ktorí túto oblasť nikdy neštudovali a ani sa jej dlhšie nevenovali.
Témy Rozhovorov o vesmíre sú pestré a postupne pokrývajú mnohé oblasti výskumu, od mikroskopických čiernych dier cez meteority, hľadanie mimozemského života, exoplanéty až po galaktické kopy či vesmír ako celok.
Ako vyzerá forma? Primárne vznikajú Rozhovory o vesmíre ako video, ktoré obrazmi a animáciami dopĺňa Vašek Glos z Masarykovej univerzity. Videá sú publikované na YouTube kanáli Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU, s odstupom času sa audio verzia objaví aj na podcastových platformách v rámci Vedátorského podcastu.