Rozklad večných chemikálií

Perfluórované a polyfluórované látky (PFAS), ktoré sa nachádzajú v nepriľnavých panviciach, vodoodpudivých tkaninách a obaloch potravín, majú veľmi silnú väzbu medzi atómami uhlíka a fluóru. Vďaka tomu sa nerozkladajú a hovorí sa im aj večné chemikálie. Väčšina spôsobov degradácie PFAS si vyžaduje intenzívny tlak – v niektorých prípadoch viac ako 22 MPa – alebo extrémne vysoké teploty – niekedy až 1 000 °C.

Foto Pixabay

Organický chemik William Dichtel z Northwestern University v Evanstone v štáte Illinois a jeho tím experimentovali s látkami, ktoré sa nachádzajú takmer v každej laboratórnej skrinke: hydroxidom sodným známym aj ako lúh a rozpúšťadlom nazývaným dimetylsulfoxid alebo DMSO. Pomocou zahrievania a týchto relatívne bežných zlúčenín sa im podarilo rozložiť jeden z typov večných chemikálií, ktoré obsahujú karboxylovú kyselinu. Keď skombinovali PFAS s lúhom a DMSO pri teplote 120 °C bez dodatočného tlaku, karboxylová kyselina sa odštiepila z chemikálie a zmenila sa na oxid uhličitý v procese nazývanom dekarboxylácia. Strata kyseliny viedla k rozkladu chemikálie na fluoridové ióny a produkty obsahujúce uhlík, pričom reakcie po sebe nezanechávali takmer nijaké škodlivé vedľajšie produkty.
Práca Dichtelovho tímu by mohla pripraviť pôdu pre proces rozkladu niektorých večných chemikálií, napríklad pri čistení odpadových vôd.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.