Satelity odhalili pevnosti

Odtajnené satelitné snímky z rokov 1960 až 1986 z obdobia studenej vojny odhalili 396 dosiaľ nezdokumentovaných pevností, ktoré pred 2 000 rokmi postavila Rímska ríša na svojej východnej hranici v oblasti Úrodného polmesiaca. Ten sa rozprestieral od súčasnej západnej Sýrie až po severozápadný Irak.

Obrázky zobrazujúce hlavné lokality: A) Sura, B) Resafa a C) Ain Sinu, ilustrácia J. Casana et al., CORONA imagery courtesy U. S. Geological Survey

Analýza ukázala, že pevnosti sa budovali od východu na západ a nie od severu na juh, ako sa vedci domnievali v minulosti. Rozprestierali sa od Mosulu na rieke Tigris až po Aleppo v západnej Sýrii. Prekvapilo ma, že tu bolo toľko pevností a že boli takto rozmiestnené, pretože podľa zaužívaných predstáv tvorili hranicu medzi Rímom a jeho nepriateľmi na východe, Perziou alebo arabskými armádami, uviedol Jesse Casana, antropológ a riaditeľ laboratória priestorovej archeometrie na Dartmouth College v USA.
Pevnosti boli dostatočne veľké, aby sa do nich zmestili vojaci, kone alebo ťavy. Na základe satelitných snímok mali niektoré v rohoch alebo po stranách strážne veže. Boli z kameňa a hlinených tehál alebo výlučne z tehál, takže nakoniec sa tieto nestále stavby rozpustili v zemi. Z 396 pevností sa 290 nachádzalo na severe a 106 sa našlo v západnej Sýrii. Okrem pevností podobných opevneným stavbám tím identifikoval aj pevnosti s vnútornou architektúrou a pevnosti postavené okolo valovej citadely.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.