Sklo z tlačiarne

Drobný pohár a optický filter, foto Po-Han Huang/KTH Royal Institute of Technology

Vedci vytlačili 3D tlačou najmenší vínny pohár na svete s okrajom tenším ako šírka ľudského vlasu. Cieľom bolo predviesť novú techniku vytvárania štruktúr kremenného skla. Technika vyvinutá na Kráľovskom technologickom inštitúte (KTH) v Štokholme prekonáva komplikácie pri 3D tlači z kremenného skla. Tá si bežne vyžaduje niekoľkohodinové zahrievanie materiálov na stovky stupňov. Výhodou novej metódy je, že nie je potrebná tepelná úprava a sklo vydrží extrémne teplo. Podľa profesora KTH Franka Niklausa ju možno použiť napríklad na výrobu šošoviek pre lekárske operačné prístroje, mikroroboty, ktoré sa pohybujú v extrémnych prostrediach, alebo súčiastky pre optické siete.
Chrbticou internetu sú optické vlákna zo skla. V týchto systémoch sú potrebné všetky druhy filtrov a spojok, ktoré sa teraz dajú vytlačiť 3D tlačou pomocou našej techniky, uviedol Kristinn Gylfason, docent mikro- a nanosystémov na KTH. Nová technika dokáže vytlačiť zariadenia priamo na špičku optického vlákna tenkého ako ľudský vlas. Ľudia už vytlačili 3D tlačou množstvo ukážkových miniatúrnych predmetov, ako sú sochy a modely áut. Podľa F. Niklausa je rozdiel v materiáli. Rozhodne ešte nikto nevytlačil 3D tlačou pohár na víno, ktorý by bol zo skla, hovorí.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.