Slonovinová dáma

Vedci sa domnievajú, že najvyššie postaveným jedincom v spoločnosti medenej doby na Pyrenejskom polostrove bola žena, a nie muž, ako sa predpokladalo doteraz. Slonovinová dáma bola pochovaná v hrobke naplnenej zbierkou vzácnych predmetov vrátane slonovinových klov, vysokokvalitného kremeňa, škrupiny pštrosieho vajca, jantáru a dýky z horského krištáľu. Nálezy odhaľujú, aké vysoké postavenie mohli mať ženy v tejto starovekej spoločnosti.

Kresba Miriam Lucianez Trivino

V roku 2008 bol v španielskej Valencii objavený hrob z medenej doby spred 2 200 až 3 200 rokov. Zosnulá osoba bola pôvodne považovaná za mladého muža vo veku od 17 do 25 rokov. Archeologička Marta Cintas-Peñaová a jej kolegovia zo Sevillskej univerzity však použili peptidovú analýzu na testovanie prítomnosti pohlavne dimorfného sklovinotvorného proteínu amelogenínu v zachovaných zuboch. Zistili prítomnosť génu AMELX, ktorý sa nachádza na chromozóme X, čo naznačuje, že jedinec bol skôr ženského ako mužského pohlavia. Podľa vedcov to znamená, že najvyššie postavenou osobou v spoločnosti medenej doby na Pyrenejskom polostrove bola žena.
Nedostatok darov v detských hroboch naznačuje, že v tomto období sa ľuďom nepriznávalo vysoké postavenie na základe pôvodu. Vedci preto predpokladajú, že Slonovinová dáma dosiahla svoje postavenie vďaka zásluhám a životným úspechom.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.