Stopy patogénov

Haemophilus influenzae na krvnom agare, foto wikipédia/CDC/Dr. W. A. Clark, public domain

Tragická smrť 6-ročného chlapca v ranostredovekom Anglicku poskytla vedcom najstaršiu stopu patogénu Haemophilus influenzae typu b. Ide o najstarší diagnostikovaný prípad bakteriálnej infekcie nazývanej Hib. Ďalší potvrdený prípad sa vyskytol až o viac ako 1 300 rokov neskôr v roku 1892, keď bol H. influenzae prvýkrát identifikovaný. Podľa Meriam Guellilovej, paleogenetičky z univerzity v estónskom Tartu, vzťah medzi H. influenzae a ľuďmi, jediným hostiteľom tohto patogénu, je pravdepodobne oveľa starší. Napriek svojmu menu táto baktéria nespôsobuje chrípku, ale iné závažné ochorenia, ako sú zápal pľúc a meningitída.
DNA v zube chlapca pochovaného na morovom cintoríne v Cambridgeshire naznačuje, že Hib infikoval ľudí v rovnakom čase, ako sa rozšírila prvá historicky doložená pandémia moru, ktorú spôsobila baktéria Yersinia pestis. Chlapcov zub obsahoval aj genetické pozostatky Y. pestis. Najprv sa však zrejme nakazil baktériou Hib. Jeho jabĺčka boli zrastené so stehennými kosťami. K takémuto poškodeniu dochádza, keď Hib unikne z dýchacieho systému a infikuje kĺby, čo trvá niekoľko týždňov. Chlapec bol už dosť chorý, keď sa nakazil morom, hovorí M. Guellilová.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.