Súťaž v tvorbe prvkov

Umelecká predstava kolízie dvoch neutrónových hviezd, ilustrácia NSF/LIGO/ Sonoma State University/A. Simonnet

V roku 2017 vedci pozorovali zrážku dvoch mŕtvych neutrónových hviezd, ktoré vyvrhli zlato, platinu a ďalšie prvky ťažšie ako železo. O pár rokov neskôr zrážka inej neutrónovej hviezdy a čiernej diery prinútila vedcov uvažovať, ktorý typ kolízie je plodnejší. Zdá sa, že zrážky dvoch neutrónových hviezd víťazia.
Na vytvorenie ťažkých prvkov musí byť materiál neutrónovej hviezdy vymrštený do vesmíru, kde ho môže premeniť séria jadrových reakcií. To, koľko materiálu unikne do vesmíru, závisí od rôznych faktorov. Pri zrážkach s čiernou dierou musí byť čierna diera relatívne malá, inak nie je žiadna nádej, vysvetľuje astrofyzik Hsin-Yu Chen z MIT. Inak hneď pohltí neutrónovú hviezdu bez toho, aby čokoľvek vyvrhla.
H. Chen a jeho kolegovia skúmali rad možností. Vo väčšine scenárov sa pri splynutí neutrónovej hviezdy s čiernou dierou vytvorilo menšie množstvo ťažkých prvkov ako pri dvojici neutrónových hviezd. Konečné poradie tovární na prvky zostáva naďalej nerozhodnuté: vedci zatiaľ porovnávali iba zrážky, nie iné možné zdroje ťažkých prvkov ako napríklad explodujúce hviezdy.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.