Teplo videné ňufákom

Termograf psa v tieni pri teplote okolia 27 °C, foto ELTE/A. B.

Medzinárodný výskumný tím zo švédskej Lundskej univerzity a Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti objavil úplne nový zmysel psov – psy môžu pomocou svojich studených a mokrých špičiek ňufákov cítiť teplo iných zvierat alebo ľudí. Trvalo to dosť dlho, kým sme to objavili, pretože pes a človek žijú bok po boku 15 000 rokov a my sme si toho neboli vedomí, hovorí profesor Lundskej univerzity Ronald Kröger.
Výskum pozostával z dvoch rôznych štúdií. Pri behaviorálnych experimentoch v Lunde vedci vycvičili psy, aby prinášali predmety o niekoľko stupňov teplejšie ako okolie – z dvoch predmetov si mali vždy vybrať ten teplejší. Psy to dokázali rozlíšiť na vzdialenosť 1,6 metra. Keďže na koži nemohli zaznamenať rozdiel teploty vzduchu, vyplýva z toho, že naozaj vnímali príslušné žiarenie – fotóny so zodpovedajúcou vlnovou dĺžkou.
V Budapešti zasa vedci použili magnetickú rezonanciu na zistenie reakcie na tepelné žiarenie. Tepelné stimuly vyvolali reakciu v konkrétnej časti mozgu, ktorá spracováva senzorické informácie, pravdepodobne z nosa. Výskum ukázal, že tepelné videnie ňufákom je jasne oddelené od spracovania pachových a zvukových informácií, zrejme má najbližšie k vizuálnej informácii.
Psy sú schopné vnímať tepelné žiarenie pochádzajúce z teplých telies či slabého tepelného žiarenia a podľa tohto signálu môžu tiež riadiť svoje správanie, uviedla vedúca autorka štúdie Anna Bálintová.

Zo stránky LU spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.