Teritoriálne gorily

Ilustračné foto Pixabay

Najnovší výskum po prvý raz ukazuje, že skupiny goríl nížinných (Gorilla gorilla gorilla) nielen uznávajú vlastníctvo konkrétnych regiónov, ale čím sú bližšie k stredu domova svojich susedov, tak sa z obavy pred konfliktom vyhýbajú kontaktu s inými skupinami. Podobné správanie bolo pozorované pri gibonoch a šimpanzoch, nemajú ho však orangutany a niektoré populácie šimpanzov bonobo.
Keďže gorily nížinné žijú v hustých lesoch, je ťažké sledovať ich pešo. Preto vedci monitorovali osem skupín goríl pomocou siete kamier v oblasti s rozlohou 60 km² v Národnom parku Odzala-Kokoua v Konžskej republike.
Doteraz sa myslelo, že gorily nemajú teritoriálne správanie, a to kvôli prekrývaniu sa domovských pásem a ich tolerancii k iným skupinám. Nový výskum však zistil, že gorily prejavujú viac rôznorodého správania a ich pohyby sú silne ovplyvnené vzdialenosťou od centra domáceho dosahu ich susedov a polohou ich susedov – je menej pravdepodobné, že sa budú kŕmiť na mieste, ktoré v ten deň navštívila iná skupina. Vedúca autorka štúdie Robin Morrisonová z Cambridgeskej univerzity uviedla: Naše zistenia naznačujú, že medzi gorilami existuje chápanie vlastníctva oblastí a umiestnenie susedných skupín obmedzuje ich pohyb.
Podľa spoluautora štúdie Jacoba Dunna z Anglia Ruskin University kľúčové oblasti dominancie goríl a veľké zóny vzájomnej tolerancie by mohli pomôcť pri chápaní sociálneho vývoja raných ľudských populácií, ktoré ukazujú schopnosť násilia pri obrane konkrétneho územia, ako aj prepojenia medzi skupinami potrebné na širšiu sociálnu spoluprácu.

Zo stránky Sci-News spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.