Tri druhy lekna

Victoria boliviana v Kráľovskej botanickej záhrade v Kew, foto wikipédia/E. Johnston, CC BY-SA 4.0

Keď európski botanici v 19. storočí narazili na lekná s listami väčšími ako pingpongový stôl, najprv si mysleli, že tieto juhoamerické rastliny predstavujú iba jeden druh. Čoskoro si uvedomili, že rod Victoria, pomenovaný podľa britskej panovníčky, tvoria dva druhy, V. amazonica a V. cruziana. Ukázalo sa, že v skutočnosti existujú tri druhy a exemplár novoidentifikovaného druhu V. boliviana v záhradách La Rinconada v Bolívii drží svetový rekord vo veľkosti listov s priemerom 3,2 metra.
Botanici z Kráľovskej botanickej záhrady v Kew, ktorá má živý exemplár tejto rastliny už 177 rokov, aj z Národného herbára Bolívie, ktorý pred 34 rokmi získal vlastný exemplár, uvažovali, či nejde o V. amazonica alebo V. cruziana, pretože tvar, farba a veľkosť listov, kvetov a semien sa zdali byť zmesou oboch druhov. Vedcom sa nakoniec podarilo získať vzorky DNA z herbárových a niekoľkých čerstvých exemplárov týchto troch druhov. Použili tiež údaje o genómoch a génovej aktivite V. cruziana. Genetickou analýzou zistili vloženia a straty nukleotidov v DNA v chloroplastoch, ktoré stanovili V. boliviana ako samostatný nový druh.
Pôvodní obyvatelia mali samostatné názvy pre oba doteraz známe druhy, nie je však jasné, či uznávali aj V. boliviana ako vlastný druh.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.