UI číta z mozgu

Umelá inteligencia (UI) dokáže dekódovať slová a vety z mozgovej aktivity a odhadnúť, čo človek počul. Mohla by tak pomáhať ľuďom, ktorí nie sú schopní komunikovať pomocou reči, písania alebo gest. Väčšina súčasných technológií na pomoc týmto ľuďom pri komunikácii si vyžaduje riskantné operácie mozgu na implantáciu elektród. Nový prístup by to umožnil bez použitia invazívnych metód.

Foto Unsplash/Bret Kavanaugh

Neurovedec a výskumník Meta AI Jean-Rémi King s kolegami vycvičili UI na detekciu slov a viet na 56 000 hodinách nahrávok z 53 jazykov. Softvér sa naučil rozpoznávať špecifické črty jazyka na úrovni hlások a slabík aj slov či viet. Dobrovoľníci počúvali rôzne príbehy, zatiaľ čo ich mozgy skenovali pomocou magnetoencefalografie (MEG) alebo elektroencefalografie (EEG). UI potom dekódovala, čo počuli, pričom k dispozícii mala iba tri sekundy údajov o mozgovej aktivite každej osoby a vyberala z viac ako 1 000 možností. Pomocou MEG bola správna odpoveď z desiatich najlepších odhadov až v 73 % prípadov, pri EEG táto hodnota klesla na 30 %.
Metóda s MEG je úspešnejšia, ale vyžaduje si objemné a drahé zariadenie. Zavedenie tejto technológie do nemocníc si bude vyžadovať inovácie, ktoré zlacnia prístroje a uľahčia ich používanie.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.