Unikátny migrant

Húsenica lišaja oleandrového býva pri natiahnutí dlhá asi 10 cm. Na konci tela má rohovitý výbežok typický pre väčšinu húseníc lišajov. Najčastejšie je zelená, ale keď sa živí ružovými kvetmi oleandra, býva hnedoružová. Je veľmi pažravá. Po poslednom zvliekaní pred kuklením žerie listy často aj so strednými žilkami.

Pohľad na niečo neobvyklé v prírode zaujme nejedného z nás. Platí to najmä pre živé organizmy, ktoré svojím sfarbením a najmä zvláštnymi farebnými vzormi vzbudia našu pozornosť.

Medzi živočíchy so zaujímavým sfarbením a fantastickou kresbou najmä na krídlach patria predovšetkým motýle. Jedným z nich je aj lišaj oleandrový (Daphnis nerii), ktorý sa vyznačuje zaujímavou kombináciou farieb na svojich krídlach. Zvláštna kresba z viacerých zelených odtieňov s kombináciou bielej, sivej, ružovej, fialovej, hnedej a medzi telovými článkami často aj žltej farby vytvára jedinečný estetický zážitok. Nejeden nadšenec prírody a najmä entomológ by rád na vlastné oči uvidel v prírode takéhoto motýľa. Veď podľa názoru niektorých ľudí na základe neobvyklej a očarujúcej farebnej kresby je lišaj oleandrový pokladaný za najkrajšieho motýľa na našej planéte. Vo všeobecnosti zelené sfarbenie s rôznymi odtieňmi na motýlích krídlach, ktorým sa tento lišaj vyznačuje, býva zriedkavé.

Rozšírenie

Lišaj oleandrový patrí rozpätím vrchných krídel 9 až 12 cm nielen medzi veľké lišaje, ale aj veľké nočné motýle. Má paleotropické rozšírenie. Vyskytuje sa najmä v tropickej Afrike a Ázii, to znamená v trópoch Starého sveta, na východ až po Juhovýchodnú Áziu a Filipíny. Udomácnil sa tiež na Havaji.

Rozšírenie lišaja oleandrového vo svete. Modrá plocha označuje možný výskyt v letnom období a zelená plocha počas celého roka. V Stredomorí neexistuje presná hranica medzi stálymi populáciami a populáciami migrujúcich motýľov. Stále populácie sa vyskytujú na priaznivých stanovištiach v oblasti Sicílie, Kréty a Cypru, ale v priaznivých rokoch sa vytvárajú dočasne stabilné populácie aj v južnom Taliansku, Grécku, na Egejských ostrovoch a možno aj v najjužnejších častiach štátov bývalej Juhoslávie, ale po tuhých zimách vyhynú, ilustrácia wikipédia/Carstor.

Nenápadne nápadný

Lišaj oleandrový je vo voľnom priestranstve viac nápadný, najmä keď ho osvieti slnko. Špeciálna kresba v kombinácii rôznych odtieňov zelenej farby a iných farieb na krídlach a na tele motýľa predstavuje v podstate kryptické sfarbenie. Slúži na maskovanie a ľahšie splynutie s prírodným prostredím, aby bol motýľ nenápadný a unikol pred predátormi.
V trópoch a subtrópoch sa vyskytuje v štyroch až piatich generáciách do roka, v južnej Európe máva dve generácie založené migrantmi, a to v júni a auguste. Jedince druhej generácie občas migrujú ďalej na sever do strednej, ba dokonca až do severnej Európy. Motýle sú aktívne najviac za súmraku a svitania, počas dňa odpočívajú. Navštevujú kvety petúnie, tabaku, zemolezu, mydlice, nocovky a iných rastlín.

Kukla lišaja oleandrového dosahujúca dĺžku približne 6 cm nie je úplne nehybná. Často aj dvakrát v priebehu jednej hodiny vykonáva veľmi nápadné, ale krátke pohyby brušnou časťou svojho tela a nezriedka sa takto posúva tiež po substráte, na ktorom leží.

V najjužnejšej stredomorskej časti Európy, teda najbližšie k nám, kde sa trvalo vyskytuje, je obyvateľom údolí, riek a potokov, často vyschnutých korýt riek, kde sa vyskytujú oleandrové kríky. V priaznivých rokoch zalieta tento neúnavný a rýchly letec ďaleko na sever. Uvádza sa, že lišaj oleandrový dokáže za jednu noc preletieť až 100 km. Veľmi zriedkavo migruje napríklad až do Fínska, Švédska, Anglicka, Írska a na Shetlandské ostrovy. Niekoľkokrát bol pozorovaný aj na Slovensku, a to aj v štádiu húsenice na kríkoch oleandra, ale u nás sa trvalo nevyskytuje. Kukly v našich podmienkach nedokážu v prírode prezimovať.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 6/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto RNDr. Miroslav Kulfan, CSc.

Komentáre