Upírie priateľstvá

Desmodus rotundus, foto Fotky&Foto/belizar

Upíry (Desmodontinae) sú síce krvilačné netopiere, ale to neznamená, že sa nepodelia o drink s priateľmi. Vedci v časopise PLOS Biology uvádzajú, že netopiere, ktoré sa spriatelili v úkrytoch, sa často spoja, aby spoločne pili krv mimo domova. Netopiere Desmodus rotundus si medzi sebou vytvárajú sociálne väzby vzájomným ošetrovaním, poskytovaním vyvrhnutej potravy a spoločným pobytom na nocovisku. Ale to, či sa tieto priateľstvá rozširujú aj na nočný lov, nebolo doteraz jasné. Lietajú tam vonku, ale nevedeli sme, či sa ešte navzájom ovplyvňujú, hovorí Gerald Carter, evolučný biológ z Ohio State University v Columbuse.
Aby to zistili, vedci nadviazali na predchádzajúci výskum, ktorý odhalil sociálnu sieť kolónie. Počítačové senzory na 50 samiciach v Tolé v Paname zaznamenávali blízkosť iných senzorov v úkryte aj mimo neho, čím odhalili, kedy sa netopiere stretli pri hľadaní potravy. Netopierí kamaráti málokedy opúšťali úkryt spoločne, čo naznačuje, že nechodili na koordinované lovy. Jedince, ktoré sa už v minulosti združovali, sa však v teréne stretávali častejšie ako neznáme a zrejme sa aj spoločne kŕmili. Stretnutia s priateľmi trvali dlhšie ako iné interakcie. G. Carter predpokladá, že netopiere sa väčšinou kŕmia osamote, ale keď stretnú známeho netopiera napríklad pri kravíne, kŕmia sa spolu, namiesto toho, aby sa bili alebo odleteli hľadať inú potravu. Prehryznutie novej rany na zvierati môže totiž trvať 10 až 40 minút, takže spoločné využitie s priateľom by mohlo týmto krvilačným tvorom ušetriť čas aj energiu.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.