Vajce proti vráskam

Na prelome 15. a 16. storočia v Taliansku nahradili olejové farby ako dominantné médium vaječné temperové farby. Počas prechodného obdobia umelci vrátane Leonarda da Vinci a Sandra Botticelliho experimentovali s farbami vyrobenými z oleja aj vajec. Nebolo však jasné, ako mohlo pridávanie vajec do olejových farieb ovplyvniť umelecké diela.

Mona Lisa Leonarda Da Vinci, foto Unsplash/The Free Birds

Chemická inžinierka Ophélie Ranquetová z Technologického inštitútu v Karlsruhe v Nemecku a jej kolegovia pripravili dve receptúry olejových vajec, aby ich porovnali s obyčajnou olejovou farbou. Jedna zmes obsahovala vaječný žĺtok primiešaný do olejovej farby, pri druhej zmesi vedci rozomleli pigment do žĺtka, vysušili ho a zmiešali s olejom – podľa historických záznamov mohli práve tento postup používať starí majstri.
V oboch odvaroch žĺtkové proteíny, fosfolipidy a antioxidanty pomohli spomaliť oxidáciu farby, ktorá môže časom spôsobiť jej zožltnutie. Žĺtok v zmesi vytvoril pevné väzby medzi časticami pigmentu, čo viedlo k tuhšej farbe. Tá by bola ideálna pre techniky, ako je impasto, vyvýšený, pastózny štýl, ktorý dodáva obrazu textúru. Pridanie vajec mohlo tiež znížiť tvorbu vrás.
K vrásneniu dochádza pri olejových farbách, keď vrchná vrstva zasychá rýchlejšie ako farba pod ňou a zaschnutý film sa prehýba cez voľnejšiu, ešte vlhkú farbu. Na druhej strane, vajcovo-olejová farba môže schnúť dlhšie. Keby boli farby príliš žĺtkové, renesanční umelci by museli dlho čakať na pridanie ďalšej vrstvy.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.