Veda na dosah VR

Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR si pre záujemcov pripravilo jedinečné panelové výstavy vo virtuálnej realite (VR). Stačí si nasadiť VR okuliare, stiahnuť aplikáciu a môžete sa ponoriť do sveta vedy a techniky. Nateraz vás čakajú štyri témy rôzneho zamerania.
Bezplatná aplikácia Veda na dosah VR pre okuliare Meta Quest, Meta Quest 2 a Meta Pro je dostupná na stránke www.oculus.com/experiences/quest/5391925754240038/. Virtuálna galéria v slovenskom jazyku je určená všetkým, ktorí nemajú možnosť prísť si pozrieť výstavy osobne. VEDA NA DOSAH vás prevedie výstavami Slováci hľadia do vesmíru, Štyri živly, Pravda alebo hoax? a Slovenskí vedci: Prístup povolený.
Výstava Slováci hľadia do vesmíru je zameraná na modernú históriu kozmonautiky. Zaoberá sa tiež cestou našej krajiny kprestížnemu členstvu Európskej vesmírnej agentúry a úspechom Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Výstava je obohatená astrofotografiami popredných slovenských autorov. Štyri základné živly oheň, voda, vzduch a zem ovplyvňujú klimatický systém a život na našej planéte. Interaktívna výstava doplnená orozšírenú realitu sa venuje úskaliam využívania týchto elementov na energetické potreby spoločnosti.
Panelová výstava Pravda alebo hoax? obsahuje výber najrozšírenejších medicínskych hoaxov a ich vyvrátenie na základe odborných informácií. CVTI SR v spolupráci s viacerými inštitúciami v rámci výstavy vypracovalo vzdelávacie panely zamerané na problémy vyplývajúce zo šírenia dezinformácií. Výber významných vedeckých pracovníkov a popularizátorov vedy a techniky Slovenska, ich výsledkov a úspechov ponúka výstava Slovenskí vedci: Prístup povolený. Predstavia sa vám laureáti ocenení Cena za vedu a techniku a Vedec roka SR posledných ročníkov.
Bližšie informácie o obsahu výstav, ako aj o ich aktuálnom mieste vystavenia nájdete na stránke vedanadosah.cvtisr.sk/vystavy/.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.