Vesmírne myši

Niekoľko stoviek dvojbunkových embryí myší rástlo počas štyroch dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Z embryí, ktoré sa dostali späť na Zem, sa takmer vo štvrtine vytvorili zdravé zhluky buniek známe ako blastocysty. Podľa vedcov to môže znamenať, že žiarenie a beztiažový stav nemusia predstavovať prekážku pre reprodukciu cicavcov.

ISS, foto NASA Johnson

Myšie embryá sú prvými embryami cicavcov, ktoré vedci vypestovali vo vesmíre. Iné experimenty sa týkali zvierat, ako sú salamandry, ryby a prepelice. Samotné myši boli počas pobytu vo vesmíre príliš vystresované na to, aby sa párili a vo vajíčkach sa v dôsledku silného žiarenia hromadili mutácie. Zmrazené spermie však zostávali životaschopné aj po šesťročnom pobyte na vesmírnej stanici.
Biológ Teruhiko Wakayama z Jamanašskej univerzity v japonskom Kófu a jeho kolegovia preto tentoraz vyslali na ISS dvojbunkové embryá. Z 360 vzoriek 72 prežilo cestu a 17 z nich sa vyvinulo na normálne blastocysty. Nepoškodené bunky sa úspešne množili a získali novú identitu ako prekurzory fetálneho tkaniva alebo placenty. Blastocysty nemôžu dlho prežiť mimo maternice, takže experiment trval len niekoľko dní. Nie je jasné, ako by sa bunky vyvíjali ďalej. V budúcich experimentoch by chceli vedci implantovať životaschopné embryonálne bunky z vesmíru do myší, aby to zistili.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 01/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.