Vesmírny biznis park

Výskum vesmíru a možností jeho využitia na praktické účely bol dlhé roky záležitosťou štátov, resp. štátnych vesmírnych agentúr. To sa však v súčasnosti začína meniť.

ISS, foto NASA

V ostatných rokoch sa však zintenzívnilo vypúšťanie umelých družíc súkromnými firmami, ktorých superbohatí vlastníci si svojimi vesmírnymi aktivitami robia aj dobrú reklamu. Súťaž medzi veľkými mocnosťami – najmä medzi vtedajším Sovietskym zväzom a USA – sa zmenila na súťaž medzi miliardármi. Snáď každému sú známe mená Elon Musk, Richard Branson či Jeff Bezos. Táto trojica súperí najmä v snahách vyvinúť čo najbezpečnejší a najspoľahlivejší vesmírny dopravný prostriedok na výlety bežných civilistov do vesmíru.
Z celkom iného vesmírneho súdka je iniciatíva, ktorej cieľom je vybudovať vesmírnu stanicu Orbital Reef. Tá má byť akousi náhradou za Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Jej výstavba začala vypustením prvého modulu (ruský modul Zarja) v novembri 1998. Prvá stála posádka zabývala stanicu v novembri 2000 a odvtedy sa posádky pravidelne menia. Stanica ISS teda krúži okolo našej Zeme už vyše 20 rokov. Blíži sa však už ku koncu svojej životnosti a odborníci sa domnievajú, že by mala byť opustená najneskôr v roku 2030.
Na rozdiel od štátnej americko-ruskej stanice ISS je Orbital Reef plne súkromne financovaný projekt. Hlavnými partnermi pri jeho postupnom budovaní sú spoločnosť Blue Origin založená J. Bezosom a firma Sierra Space sídliaca v Colorade. Na výstavbe stanice sa budú podieľať aj ďalšie firmy, medzi nimi aj výrobca lietadiel Boeing a skupina univerzít.
Orbital Reef bude komerčne fungujúca stanica s tzv. otvorenou architektúrou, ktorá umožní jej postupné rozširovanie o ďalšie moduly. Vzniknúť by tak mal akýsi vesmírny biznis park ponúkajúci všestranné využitie. Základný modul stanice by mal byť do vesmíru vypustený medzi rokmi 2025 a 2050. Bude sa pohybovať po obežnej dráhe okolo Zeme vo výške približne 500 km. Žiadne podrobnejšie technické údaje o novej stanici zatiaľ neboli zverejnené. Predpokladá sa, že základný modul by do vesmíru mala vyniesť nová raketa New Glenn, ktorú vyvíja spoločnosť Blue Origin. K vesmírnej stanici by mohli cestujúcich aj astronautov dopravovať niektoré z aktuálne vyvíjaných vesmírnych lietadiel, akým je napríklad Space Chaser firmy Sierra Space.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.