Vízia cesty na Mars

Prvé misie k Červenej planéte by mali odštartovať v roku 2020.

Elon Musk nedávno odhalil víziu kolonizácie Marsu, zahŕňajúcej stovky recyklovateľných vesmírnych lodí, z ktorých každá ponesie 100 až 250 kolonistov. Tieto lode by sa naplnili metánom a kyslíkom na obežnej dráhe Zeme, odkiaľ by sa mohli vydať smerom k Červenej planéte v celých flotilách – vždy v ten správny čas, opakujúci sa raz za 26 mesiacov. Vďaka využitiu recyklovateľných rakiet, vesmírnych lodí a nádrží priamo na obežnej dráhe a vďaka výrobe paliva pre cestu späť na samotnom Marse by mohol takýto výlet na Mars stáť len 100 000 amerických dolárov.

Misie sond, určených na otestovanie technológií nevyhnutných pre budúcu kolonizáciu Marsu, by sa mohli začať už v roku 2018. Tieto misie, nazvané Red Dragon, by zahŕňali aj použitie modulu pre posádku, ktorý SpaceX vyvíja pre NASA s cieľom transportu astronautov na ISS. Tento modul má vyniesť do kozmu ťažká raketa Falcon, ktorej prvý let je plánovaný na rok 2017.

Prvá misia Red Dragon má byť viac-menej len demonštrácia novovyvinutých technológií, ale mnoho vedcov už prejavilo záujem o to, aby ďalšie misie niesli aj nimi vytvorené experimentálne vybavenie. Misie, o ktoré majú vedci záujem, by mali, podľa Jamesa Reutera z NASA, odštartovať v roku 2020.

Jednou z týchto technológií je aj nadzvukový retropohon – využitie retrorakiet na spomalenie korábu vo vrchných vrstvách atmosféry Marsu, ktorými bude letieť nadzvukovými rýchlosťami. Netreba zabúdať ani na systémy precízneho pristátia, ktorých varianty využíva SpaceX pre návrat jej rakiet späť na našu planétu už dnes. Reuter povedal, že súčasné technológie, použiteľné na jemné pristátie lode na Marse (zahŕňajúce veľké padáky, airbagy a malé retrorakety), dokážu prenášať náklad s hmotnosťou len 1 až 1,5 tony, ale misie na Mars s posádkou si budú žiadať prepravu 20-krát ťažších nákladov.

JK

foto SpaceX