Vlčia ľudomilnosť

Foto Pixabay

Vlky dokážu prirodzene prejavovať náklonnosť k ľudským opatrovateľom rovnako ako psy. Výskumníci zo Štokholmskej univerzity vo Švédsku testovali 10 vlkov a 12 psov – mladé vlky spontánne rozlišovali medzi známou a cudzou osobou rovnako dobre ako psy a prítomnosť známej osoby pôsobila na nich aj ako sociálny nárazník, ktorý ich upokojoval v stresovej situácii. Tieto zistenia popierajú hypotézu, že schopnosť náklonnosti k človeku sa pri psoch objavila až po tom, čo ich ľudia domestikovali pred najmenej 15 000 rokmi.
Etologička Christina Hansen Wheatová s kolegami vychovávala vĺčatá a šteniatka od veku 10 dní a podrobovala ich rôznym behaviorálnym testom. Pri jednom z testov sa v testovacej miestnosti striedali známa a cudzia osoba, aby sa pre zviera vytvorila stresujúca situácia. Bolo úplne jasné, že vlky, rovnako ako psy, uprednostňovali známeho človeka pred cudzím. Nervózne sa prechádzali po testovacej miestnosti. Keď do miestnosti vstúpila známa osoba, prechádzanie ukončili, čo naznačuje, že pôsobila na vlky ako sociálny nárazník. Toto sa v prípade vlkov nikdy predtým nepreukázalo, čo tiež dopĺňa existenciu silného puta medzi zvieratami a známou osobou, uviedla C. H. Wheatová. Podľa nej sa ukazuje, že táto schopnosť nie je jedinečná pre psy.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.