Z Antarktídy do vesmíru

Testovanie Tempus Pro v Antarktíde, foto ESA

Keďže sa vedci pripravujú na ďalšiu fázu skúmania pobytu človeka vo vesmíre, Európska vesmírna agentúra (ESA) začala spoluprácu s Argentínou na testovaní telemedicínskeho zariadenia Tempus Pro v drsných podmienkach Antarktídy. Koncom roku 2019 pripravili členovia tímu ESA z oblasti kozmického lekárstva v astronomickom centre v Kolíne nad Rýnom prístroje Tempus Pro na testovanie na najjužnejšom kontinente Zeme. Telemedicínske monitory ESA boli použité na testovanie na dvoch argentínskych antarktických základniach – Belgrano II a Carlini. Belgrano II sa pre svoje podmienky považuje za dobré cvičisko pre misie na Mesiac a Mars, Carlini zasa umožní tímom porovnávať dve rôzne, ale extrémne prostredia.
Drsné prostredie Antarktídy poskytne konečný test životaschopnosti prístroja Tempus Pro. Podľa vedcov sila systému Tempus Pro spočíva v spôsobe, akým zariadenie kombinuje všetky lekárske techniky potrebné na vykonanie lekárskeho vyšetrenia v jednej robustnej jednotke, ako aj v jeho flexibilite pri prenose informácií prostredníctvom rôznych hlasových a dátových sietí. V Antarktíde existuje niekoľko spoľahlivých možností prenosu údajov. Okrem svojich vlastných základných prenosových systémov budú operátori používať anténu na pripojenie Tempus Pro k satelitnej sieti Iridium, ktorá obieha okolo Zeme a pokrýva signálom celú planétu. Tieto satelity potom prenesú lekárske údaje do prijímača na inom mieste. Tempus Pro môžu vďaka podrobným pokynom na obrazovke obsluhovať aj nemedicínski používatelia.

Zo stránky ESA spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.