Z Európy do Ameriky či naopak?

Vedci našli dôkazy, že rané verzie baktérií spôsobujúcich syfilis existovali v Amerike dávno pred príchodom Európanov. Prvá historická správa o syfilise pochádza z jari 1495, keď choroba spustošila vojakov francúzskeho kráľa Karola VIII. v Taliansku a potom sa rozšírila po celej Európe. Niektorí vedci tvrdia, že nie je náhoda, že k prvému zaznamenanému prepuknutiu došlo krátko po návrate Krištofa Kolumba z jeho prvých ciest do Ameriky.
Analýza piatich genómov z rodiny ochorení syfilis ukazuje, že staroveké bakteriálne kmene súvisiace so skupinou ochorení syfilis boli v Amerike rozšírené ešte pred príchodom Kolumbových výprav. Hoci nemožno dokázať, že práve Kolumbova posádka zachytila túto chorobu a priniesla ju do Európy, podľa vedcov to bola európska kolonizácia, ktorá rozšírila syfilis do celého sveta.

Panvové kosti, z ktorých odobrali vzorky genómu podobnému syfilisu
Panvové kosti, ktoré poskytli staroveký genóm podobný syfilisu, foto © Darío Ramirez

Vedci skúmali desiatky najmenej 500 rokov starých kostí alebo zubov posiatych léziami z múzejných zbierok v Amerike. Podarilo sa im extrahovať genómy predchodcu Treponema pallidum – baktérie, ktorá spôsobuje syfilis – z pozostatkov pochádzajúcich z Mexika, Čile, Peru a Argentíny. Boli v Amerike ešte pred dobytím, hovorí paleogenetik Rodrigo Nores z argentínskej Národnej rady pre vedecký a technický výskum. Zdá sa, že ide o baktériu, ktorá sa s veľkou genetickou rozmanitosťou vyvinula na amerických kontinentoch.

Zo stránky Smithsonian Magazine spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.