Záhada dračieho vajca

Na hadovitom krku sa týčila hlava s ozubenou papuľou. Obrovské šupinaté telo zväčšoval dlhý chvost a jeho krídla boli opatrené ostrými pazúrmi… Legenda hovorí, že trvalo 3 000 rokov, než sa čínsky drak vyliahol z vajca. Vieme o jednom, ktorý skamenel a pokoril čas.

Rekonštrukcia embrya dinosaura Beibeilong sinensis; nakreslil Vladimir Rimbala pod odborným vedením autora článku. © Vladimir Rimbala

Symbol draka ovplyvňuje čínsku kultúru už tisíce rokov. Je znamením zrodu a zosobnením prejavu moci. Uctievanie dračej tradície získava v posledných rokoch novú, modernejšiu podobu. Legenda sa mení na skutočnosť. Prehistorické tvory podobné drakom sa našli po celej Číne. Dokonca aj ich hniezdiská s tisíckami vajec. Dračie vajcia sa stali objektom záujmu priekupníkov. Začali ich vyvážať do zahraničia s cieľom veľkého zisku. Nehovoriac o cene vajca, v ktorom sa našiel spiaci drak.

Prehistorický inkubátor

Pred 90 miliónmi rokov bola provincia Henan obrovským prehistorickým inkubátorom. Vhodné podmienky vábili dinosaury, ktoré sa tu starali o zachovanie svojho rodu. Medzi tisíckami vajec nebolo možné prehliadnuť jeden typ. Čínski vedci ich objavili len nedávno. Tieto vajcia boli neuveriteľné svojou veľkosťou. Najväčšie z nich dosahovali dĺžku 60 cm. Boli trikrát dlhšie ako široké. Ich škrupina bola v niektorých prípadoch hrubá až 5 mm. V hniezde by ste ich narátali vyše dvadsať. Samotné hniezda boli väčšie ako pneumatiky ťažkotonážnych áut. Ich priemer dosahoval viac ako tri metre. Aký dinosaurus bol schopný zniesť toľko megavajec a vytvoriť také obrovské hniezda? Obhajcovia hypotézy, že ich pôvod treba hľadať pri tyranosauroch, neuspeli. Podobnosti v mikroštruktúre škrupiny poukazovali skôr na skupinu oviraptoridov. Táto stopa sa našla, ale chýbal dôkaz. Preto odborníci zaradili skamenelé megavajcia do tzv. vajcového systému na základe zloženia ich škrupiny pod názvom Macroelongatoolithus. Záhada čakala na svoje objasnenie.

Ukradnuté megavajcia

Koncom 80. rokov minulého storočia sa v Číne roztočil ilegálny obchod so skamenelinami, medzi ktorými dominovali vajcia dinosaurov. Ich hlavným producentom bola južná časť provincie Henan, kde miestni farmári objavovali celé hniezda. Aby si aspoň trochu prilepšili, lacno predávali dračie vajcia organizovaným skupinám priekupníkov. Čínska paleontológia doslova krvácala. Tisícky unikátnych nálezov sa nedostali do rúk odborníkov a väčšina z nich sa navždy stratila v súkromných zbierkach, alebo sa zničili. Tento hazard s dedičstvom planéty sa stal globálnou epidémiou a výnimkou nie je ani Slovensko. Medzi ilegálne vyvezenými skamenelinami boli aj megavajcia z Henanu, pri ktorých sa zachovala nezvyčajná kostrička drobného tvora. Tento exemplár doviezli do USA v roku 1993, kde ho na istej mineralogickej burze kúpila spoločnosť The Stone Company.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Martin Kundrát vedúci laboratória PaleoBiolmaging
Centrum interdisciplinárnych biovied
Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach