Záhadné vymieranie žraloka

Foto Pixabay

Podľa vedcov z Yalovej univerzity a College of the Atlantic pred asi 19 miliónmi rokov došlo k masívnemu vyhynutiu žralokov. Udialo sa v období, keď v oceánoch plávalo desaťkrát viac žralokov než v súčasnosti. Na toto vymieranie sme narazili takmer náhodou, povedala hlavná autorka štúdie v časopise Science Elizabeth Sibertová. Študujem mikrofosílie zubov rýb a šupín žralokov v hlbokomorských sedimentoch a rozhodli sme sa vytvoriť 85 miliónov rokov dlhý záznam o početnosti rýb a žralokov, aby sme získali predstavu o ich variabilite, povedala. Zistili sme však, že približne pred 19 miliónmi rokov došlo k náhlemu poklesu počtu žralokov.
Podľa E. Sibertovej vtedy vyhynulo vyše 70 % žralokov, najmä v otvorenom oceáne, a nie v pobrežných vodách. Bolo to dvakrát viac, ako počas masového vymierania v kriede, ktoré vyhubilo tri štvrtiny rastlinných a živočíšnych druhov na Zemi. K záhade prispieva, že z tohto obdobia nie je známa žiadna klimatická kalamita ani narušenie ekosystému. Táto práca pomáha dať súčasný pokles stavu žralokov do kontextu populácií žralokov za posledných 40 miliónov rokov, uviedla spoluautorka štúdie Leah Rubinová zo Štátnej univerzity v New Yorku. Je to krok k pochopeniu toho, aké dôsledky môžu nastať po poklese počtu týchto vrcholových predátorov. Ďalší výskum by mohol odhaliť, či vymieranie spôsobilo, že zostávajúce žraloky zmenili biotopy, aby sa vyhli otvorenému oceánu. Mohol by tiež vysvetliť, prečo sa populácie žralokov po vyhynutí pred 19 miliónmi rokov neobnovili.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.