Zahrievanie mesiacov

Mladý, veľmi jasný Jupiter možno vysušil svoj mesiac Io. Žiarivosť planéty mohla podľa vedcov vypariť vodu aj na satelitoch Európa a Ganymedes. Tieto zistenia by mohli výskumníkom pomôcť zúžiť hľadanie ľadových exomesiacov vylúčením nepravdepodobných dráh.

Jupiter so svojimi mesiacmi Io a Európa, foto NASA/JPL

Jupiter patrí medzi najjasnejšie objekty na našej nočnej oblohe. Podľa planetárneho vedca Carvera Biersona z Arizonskej štátnej univerzity v Tempe bol v čase svojho zrodu ešte 10-tisíckrát žiarivejší. Žiara ovplyvnila aj jeho mesiace, z ktorých najväčšie sú vulkanický Io, ľadová Európa, polárnou žiarou zahalený Ganymedes a krátermi pokrytý Kalisto. Tieto štyri telesá sledujú trend: čím je mesiac vzdialenejší od Jupitera, tým je bohatší na ľad.
C. Bierson a jeho kolegovia použili počítače na simuláciu toho, ako mohol mladý Jupiter zohrievať svoje mesiace počnúc Io, najbližším zo štyroch. Počas prvých miliónov rokov mohla teplota povrchu Io pod vplyvom žiary Jupitera presiahnuť 26 °C. Akýkoľvek ľad prítomný na Io v tom čase, približne pred 4,5 miliardy rokov, by sa pravdepodobne roztopil na oceán. Voda by sa postupne vyparila do atmosféry a atmosféra, ktorú slabá gravitácia mesiaca sotva zadrží, by ľahko unikla do vesmíru. Len za niekoľko miliónov rokov mohol Io stratiť toľko vody, koľko jej má v súčasnosti Ganymedes, čo môže byť viac ako 25-násobok množstva vody v pozemských oceánoch. Zistenia naznačujú, že ľadové exomesiace neobiehajú až tak blízko masívnych planét.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.