Zemetrasenia v piktogramoch

Tepeyollotl – aztécky boh zeme, ilustrácia wikipédia, public domain

50-stranový kódex piktogramov zo začiatku 16. storočia obsahuje jednu z najstarších písomných chronológií zemetrasení v Amerike. Kódex Telleriano-Remensis vytvorený neznámou predhispánskou civilizáciou opisuje 12 zemetrasení, ktoré otriasli súčasným Mexikom a Strednou Amerikou v rokoch 1460 až 1542, uvádzajú vedci v časopise Seismological Research Letters.
Vedci identifikovali dvojicu piktogramov, ktorá označuje zemetrasenie. Jeden z nich zobrazuje špirály okolo kruhu alebo oka a znamená pohyb, druhý zobrazuje obdĺžnikové vrstvy vyplnené bodkami a znamená zem. Pri denných zemetraseniach je oko otvorené, pri nočných je zatvorené. Vedci porovnávali tieto zobrazenia v kódexe s opismi zemetrasení v iných kódexoch a v textoch, ktoré neskôr napísali španielski mnísi.
Telleriano-Remensis znázorňuje 52-ročný cyklus, čo pomáha približne datovať zemetrasenia. Obrázky tak umožnili porovnať záznamy zemetrasení vrátane jedného z roku 1507 s neskoršími opismi. O presných miestach zemetrasení alebo škodách, ktoré spôsobili, sa toho uvádza málo, hoci jeden obrázok naznačuje, že zemetrasenie vyvolalo záplavy, počas ktorých sa utopili bojovníci. Vedci tvrdia, že ďalšie kódexy môžu obsahovať viac indícií, ktoré by mohli pomôcť vytvoriť úplnejšiu chronológiu zemetrasení, ktoré otriasli týmto starovekým svetom.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.