Ako prežiť v púšti

Foto Pixabay

Hŕstka malých gekónov pomohla vedcom odhaliť, ako tieto tvory prežívajú v najhorúcejšej časti Zeme. Povrchové teploty v púšti Lút v Iráne, ktorá je domovom gekóna Rhinogecko misonnei, stúpajú nad 65 °C častejšie ako kdekoľvek inde na planéte.
Aby vedci zistili, ako gekóny prežívajú v tejto pustej peci, entomológ Hossein Rajaei zo Štátneho prírodovedného múzea v nemeckom Stuttgarte a jeho kolegovia analyzovali obsah žalúdkov šiestich gekónov pomocou tzv. metabarcodingu DNA. Táto technika porovnáva kúsky DNA s databázou na identifikáciu druhov podobne ako skener čiarových kódov v obchode. Našli tak DNA 94 druhov, z ktorých 81 % pochádza z oblastí mimo púšte.
Väčšinu z nich tvoril okrídlený hmyz, ako sú muchy, nočné motýle a osy, ktoré migrujú cez púšť z priľahlých miernejších oblastí. Zvyšné druhy – pavúkovce, článkonožce a ďalšie nočné motýle – sú endemické pre Lút, ale v jej srdci, kde boli gekóny zozbierané, sú nevídané. Nečakaná rozmanitosť dokazuje, že v púšti je viac života, ako sa na prvý pohľad zdá. Pohyb hmyzu z iných oblastí pomáha gekónom prežiť v tomto extrémnom prostredí.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.