Akustické mimikry

Bzučanie osy stačí na to, aby sa mnohí z nás dali na útek. Zdá sa, že ešte jeden živočích to využil vo svoj prospech. Výskumníci zistili, že netopiere veľké (Myotis myotis) napodobňujú bzučanie bodavého hmyzu, zrejme aby odplašili predátory.

Netopier veľký, foto wikipédia/MissMhisi, CC BY-SA 4.0

Príroda je plná živočíchov a rastlín, ktoré napodobňujú iné organizmy. Napríklad neškodné hadiarky Lampropeltis elapsoides si osvojili červeno-čierne pruhy jedovatého koralovca Micrurus fulvius. Dosiaľ však bolo objavených iba málo prípadov akustických mimikry. Podľa evolučného biológa Davida Pfenniga zo Severokarolínskej univerzity v Chapel Hill je to preto, lebo je ťažké študovať ich, a nie preto, že by neexistovali. Sme veľmi vizuálne orientovaný druh a mnoho zvukov ani nedokážeme počuť.
Ekológ Danilo Russo z Neapolskej univerzity jeden z nich objavil náhodou. Pri terénnych prácach zachytil niekoľko netopierov veľkých. Zakaždým, keď išiel zvieratá chytiť a vybrať zo sietí, bzučali ako osy alebo sršne. Zdá sa, že to bol obranný mechanizmus, uviedol. Jedným z najväčších predátorov týchto netopierov sú sovy, ktoré žijú v stromoch alebo skalných štrbinách, kde sa ukrývajú aj osy, sršne a iný bzučiaci a bodavý hmyz. Netopiere môžu bzučaním napodobňovať tieto druhy hmyzu a odháňať tak sovy.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.