Antimikrobiálny mýtus

Foto Pixabay

Pavúčiemu hodvábu sa často pripisujú antimikrobiálne vlastnosti. Táto predstava sa síce zakladala na vedeckých štúdiách, ktoré naozaj uvádzali antimikrobiálnu aktivitu pavúčieho hodvábu, podrobná analýza však ukázala, že uvádzané dôkazy boli protichodné a v najlepšom prípade neoficiálne.
Vedci z Aarhuskej univerzity v Dánsku študovali antimikrobiálne vlastnosti rôznych typov hodvábu siedmich druhov pavúkov. Nezistili sme žiadne dôkazy o antimikrobiálnej aktivite pavúčieho hodvábu v priamom kontakte a diskových difúznych testoch proti gramnegatívnym Escherichia coli a Pseudomonas putida a grampozitívnemu Bacillus subtilis, uviedli autori výskumu vo svojom článku v Cell.
Okrem toho, farbiace experimenty a fluorescenčná mikroskopia preukázali prítomnosť živých baktérií priamo na hodvábnom povrchu, čo nenaznačuje žiadny antimikrobiálny účinok pavúčieho hodvábu pri priamom kontakte s uvedenými baktériami.
Autori tiež uviedli, že pri kritickom skúmaní literatúry, ktorá naznačovala antimikrobiálne vlastnosti pavučín, zistili, že publikovaných testov bolo veľmi málo a navyše všetky štúdie, ktoré uvádzali pozitívne výsledky, mali metodologické nedostatky. Podľa vedcov výsledky analýzy ukazujú, že bežná predstava o antimikrobiálnych účinkoch pavúčieho hodvábu nie je podložená empirickými údajmi.

Zo stránky Cell Press spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.