Astronomické kalendárium (október 2023)

Desiaty mesiac v roku, október, prináša pokročilé jesenné počasie, mrazivé rána, hmly a typické inverzné oblaky v nižších polohách.

Z astronomického hľadiska je zaujímavý tým, že sa za jednu noc vystriedajú letná aj zimná obloha. Dlhšie chladné noci budú priať všetkým, ktorí radi svoj pohľad upriamia na nočnú oblohu.

Planéty na oblohe

Nie všetky bodky, ktoré na oblohe pozorujeme, radíme medzi hviezdy. Paradoxne, často tie najjasnejšie objekty nepochádzajú z diaľav našej Galaxie, ale z našej Slnečnej sústavy. Sú to buď Mesiac, alebo planéty. Tie síce nežiaria vlastným svetlom, no odrážajú slnečné. Voľnými očami je možné pozorovať päť planét, z ktorých v októbri uvidíme na oblohe tri najjasnejšie.
Po západe Slnka je to prstencová planéta Saturn, ktorej hustota je taká nízka, že by sa pri jej položení na vodnú hladinu nepotopila. Jasná planéta Jupiter vychádza nad východný obzor hneď po zotmení. V ďalekohľade je možné pozorovať pásy oblačnosti či Veľkú červenú škvrnu – obrovskú búrku trvajúcu viac ako 300 rokov, ktorej veľkosť dosahuje dvojnásobok veľkosti Zeme. Najjasnejšia planéta Venuša sa ukáže na nočnej oblohe až ráno. Jej jas je taký silný, že si ju určite nezmýlite s iným objektom. Dosahuje magnitúdu až -4,7. V ďalekohľade je možné sledovať jej fázy.

Prach z Halleyho kométy

V sobotu 21. októbra a nedeľu 22. októbra nás čaká pravidelný meteorický roj Orionidy, a to za priaznivých podmienok. Maximum pripadá na obdobie, keď sa bude Mesiac nachádzať v prvej štvrti, a teda zapadne ešte pred polnocou. Radiant premietajúci sa do Oriónovho kyja vystúpi nad obzor v priebehu neskorých nočných hodín. Najlepšie podmienky bývajú v druhej polovici noci a nadránom (medzi 1. a 5. hodinou), keď nebude rušiť Mesiac.

Zodiakálne svetlo a protisvit

V astrokalendáriu sme sa už problematike zodiakálneho svetla venovali. Vzniká odrazom slnečného svetla na drobných čiastočkách prachu vo vnútornej časti našej Slnečnej sústavy. Na nočnej oblohe vyzerá ako jasný kužeľ. V októbri ho môžeme pozorovať nadránom pred svitaním nad východným obzorom.
Na jeho opačnej strane sa nachádza protisvit – mierne zjasnený bod vznikajúci spätným odrazom svetla. Ten uprostred nocí vystúpi vysoko nad obzor, preto práve v októbri nastanú ideálne podmienky na jeho pozorovanie. Na to sa však potrebujeme za bezmesačných nocí dostať čo najďalej od svetelného znečistenia – do parkov tmavej oblohy alebo tmavých oblastí.

Zaujímavé konjunkcie

Zaujímavé priblíženie Mesiaca a Jupitera nastane hneď 2. októbra. V utorok 10. októbra zasa Mesiac uvidíme vedľa jasnej Venuše. Dňa 24. októbra bude sprevádzať planétu Saturn a svoje putovanie októbrovou oblohou zakončí 29. októbra v konjunkcii s Jupiterom.

Čiastočné zatmenie Mesiaca

V sobotu 28. októbra uvidíme v neskorých večerných hodinách čiastočné zatmenie Mesiaca. Budú ho sprevádzať veľmi dobré pozorovacie podmienky. Čiastočné zatmenie potrvá 1 hodinu a 17 minút. Mesiac pri ňom vstúpi do zemského tieňa a bude v ňom ponorený južným okrajom viac ako 12 % svojho priemeru.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.