Čo nájdete v Quarku 4/2024

Hlavná téma aprílového čísla časopisu Quark je venovaná polárnej žiare. Astrofotograf Tomáš Slovinský v nej približuje tento nádherný úkaz, ako aj šance a možnosti jeho pozorovania zo Slovenska.

Žiara nad Slovenskom

V súčasnosti vieme o polárnej žiare oveľa viac ako naši predkovia. V dobe internetu a sociálnych sietí sa o tomto úkaze rýchlo šíria informácie a upozornenia na jeho výskyt, zverejňujú sa nádherné fotografie zo sveta aj z územia Slovenska, ale aj mylné hoaxy o konci sveta. V tomto článku si posvietime na polárnu žiaru jej vlastným úžasným svetlom.
Pohľad na nočnú oblohu ľudí odjakživa fascinuje. Pre mnohých je jednotvárna, ale v skutočnosti sa na nej neustále niečo deje. V priebehu roka sa pre nás, pozorovateľov na Zemi, striedajú súhvezdia. Za bezmesačných nocí vidno aj našu Galaxiu. V zime sa pozeráme von z galaktických ramien, v lete nazeráme priamo do jej centra. Okrem toho nás tu a tam potešia meteorické roje, nočné svietiace oblaky, kométy či zatmenia.
Na chvíľu si teraz predstavme, že žijeme v minulosti. Škodlivé svetelné znečistenie neexistovalo, na to sa ani nemusíme vracať do ďalekej histórie. Jediný zdroj svetla v noci predstavoval oheň alebo plamienok sviečky, na ktorého intenzitu a farbu sa ľudské oči prispôsobili. Každú jasnú a bezmesačnú noc tak bolo možné vychutnať si pohľad na podmanivú nočnú oblohu s tisíckami hviezd, pretkanú prekrásnou Mliečnou cestou. Bez súčasných vedeckých poznatkov bol pohľad na ňu oveľa mystickejší.
Pokiaľ by sme sa však ocitli za polárnym kruhom, naše dlhé zimné večery by nočná obloha pravidelne spestrila úchvatným farebným úkazom – polárnou žiarou. Kedysi v nej ľudia videli prazvláštne veci. Inuiti v polárnej žiare videli pochodne, ktoré ich predkom osvetľovali most do nebeskej ríše, aby duše mŕtvych našli cestu. V stredovekej Európe polárnu žiaru považovali za dych hrdinských bojovníkov. V Nórsku k nej prechovávali posvätnú úctu. No v mnohých krajinách ju podobne ako iné astronomické úkazy – kométy či zatmenia – považovali za predzvesť moru, vojny či dokonca smrti. Keď zomrel kráľ a na oblohe bola kométa, znamenalo to jediné. Pri ďalšom príchode inej kométy sa množstvo kráľov triaslo strachom.

Mocná supertechnológia

O tom, prečo je internet v spojení s umelou inteligenciou dobrý sluha a zlý pán, sme sa rozprávali s Mariánom Šimkom z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií.

Prírodné lapače uhlíka

Keď v rašeliniskách zachovávame vhodné podmienky, tvoria unikátne úložisko uhlíka. No ak ich zničíme, stanú sa nebezpečným zdrojom skleníkových plynov.

Zakázané chemické skratky

Vrcholový šport sľubuje slávu pre víťazov a prestíž pre ich kluby či celé národy. Samozrejme, aj peniaze. Vždy sa nájdu takí, ktorí veria, že sa preto oplatí podstúpiť akékoľvek riziko.

Hovory so spiacimi, Dôkaz anémie v kostiach, Praveká jaskynná knižnica, Cítiť protézou, Mäsoryža pre gurmánov, Prečo nemáme chvost, Jogou proti Alzheimerovej chorobe, Život lovcov-zberačov, Mikróby zlepšujú čaj, Zjazvený trpaslík, Hroby výnimočných detí, UV farbivo lesných plodov, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v aprílovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v aprílovom čísle časopisu Quark

Nie je všetko stratené

Strata alebo krádež smartfónu sú pre poškodeného veľmi nešťastné momenty. Telefón sa však dá aspoň zabezpečiť, aby sme nestratili viac, než je nevyhnutné.

Geolokality v okolí Banskej Bystrice

V štvrtej časti rubriky o geodiverzite Slovenska si priblížime zaujímavé geolokality zo širšieho okolia Banskej Bystrice.

Najväčšia smart baterka

Začiatkom roka uviedli v banskobystrickom priemyselnom parku do prevádzky najväčšie smart batériové úložisko na Slovensku. Ide o prvú inštaláciu svojho druhu u nás.

Najsvietivejší kvazar

Astronómom sa podarilo pomocou ďalekohľadu Európskeho južného observatória Very Large Telescope v Čile opísať kvazar, ktorý je najsvietivejším objektom, aký bol kedy pozorovaný.

Klenoty Devínskej Kobyly

Pod slovom orchidea si väčšina ľudí predstaví rastlinu s veľkými kvetmi, ktorá sa vyskytuje najmä v teplých oblastiach sveta. No tieto klenoty rastlinnej ríše nájdeme aj u nás.

Prekvapenie pri Saturne

Z údajov získaných sondou Cassini zo Saturnovho mesiaca Mimas vyplynula možná existencia oceánu kvapalnej vody pod jeho povrchom.

Boj o priestor

Nároky áut na parkovací priestor nerastú len spolu s ich množstvom, ale aj v dôsledku našej závislosti od nich a z nej vyplývajúceho spôsobu života.

Vôľa tvoriť

Chrámy a kostoly vždy vyjadrovali skôr vôľu náboženských autorít stavať, než vôľu staviteľov tvoriť. Ich podoba sa však vyvíjala práve tak ako celá architektúra.

Recyklácia stredovekých rukopisov

Výskum zrecyklovaných kníh poskytuje nové informácie o stredovekej knižnej kultúre na území súčasného Slovenska.

Kapilárne kvitnutie

Kapilarita alebo vzlínavosť pomáha rastlinám v boji s gravitáciou. Voda zázračne stúpa a dostane sa do všetkých častí obrovitánskych sekvojí vysokých viac ako sto metrov.

Najhustejšie miesto

Hustota zaľudnenia mesta udáva priemerný počet obyvateľov na km2. Kaulung uprostred Hongkongu mal pri rozlohe 220 × 120 metrov hustotu až 1 890 000 obyvateľov na km2.

Ideálny tvar ponorky

Prečo nemajú ponorky tvar ako ryby? Moderné ponorky sú síce podlhovasté, ale predné časti majú oveľa oválnejšie a menej špicaté ako bežné ryby.

Odbúda aj pribúda

Množstvo ľadovej masy v Dobšinskej ľadovej jaskyni odbúda aj pribúda v závislosti od klimatických podmienok a vplyvov spôsobených návštevníkmi jaskyne.

Prví ľudia v Európe?

Na Zakarpatskej Ukrajine sa našli najstaršie známe stopy prítomnosti praľudí na našom kontinente. Žili neďaleko našich hraníc.

Dáma v teréne

Vďaka prvej dáme slovenskej archeológie Ľudmile Kraskovskej môžeme spoznávať rímsku a slovanskú minulosť nášho územia tak ako nikdy predtým.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. apríla 2024, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.