Dva litre vody denne?

Podľa vedcov z Inštitútu moderných technológií v Šen-čene a Aberdeenskej univerzity je odporúčaný príjem vody v podobe približne dvoch litrov vody denne často príliš vysoký na to, aby zodpovedal našej skutočnej potrebe.

Foto Pixabay

Je ťažké objektívne zmerať presnú potrebu vody. Výskumníci merali obrat vody, ktorý súvisí s požiadavkami na ňu, pomocou techniky stabilných izotopov. Tento prístup použili na 5 604 mužov a žien vo veku od 8 dní do 96 rokov z 23 rôznych krajín.
Najväčším faktorom ovplyvňujúcim obrat vody bol energetický výdaj. Preto sa najvyššie hodnoty pozorovali u mužov vo veku 20 až 35 rokov: ich obrat vody bol v priemere 4,2 l/deň. S vekom sa znižoval a u 90-ročných mužov dosahoval v priemere len 2,5 l/deň. U mladých žien bol priemerný obrat vody 3,3 l/deň a vo veku 90 rokov tiež približne 2,5 l/deň.
Obrat vody sa nerovná potrebe pitia vody. Aj keď má niekto obrat vody 4,2 l/deň, nepotrebuje toľko vypiť. Približne 15 % odráža povrchovú výmenu a metabolizmus, takže skutočný potrebný príjem vody je približne 3,6 l/deň. Značné množstvo vody sa dodáva aj jedlom. Pre typického 20-ročného muža v USA alebo Európe viac ako polovica z 3,6 l vody potrebnej na deň pochádza z potravín – množstvo, ktoré by mal prijať pitím, je teda asi 1,5 až 1,8 l/deň. V prípade 20-ročnej ženy je to približne 1,3 až 1,4 l/deň.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre