Podľa vedcov z Inštitútu moderných technológií v Šen-čene a Aberdeenskej univerzity je odporúčaný príjem vody v podobe približne dvoch litrov vody denne často príliš vysoký na to, aby zodpovedal našej skutočnej potrebe.
Je ťažké objektívne zmerať presnú potrebu vody. Výskumníci merali obrat vody, ktorý súvisí s požiadavkami na ňu, pomocou techniky stabilných izotopov. Tento prístup použili na 5 604 mužov a žien vo veku od 8 dní do 96 rokov z 23 rôznych krajín.
Najväčším faktorom ovplyvňujúcim obrat vody bol energetický výdaj. Preto sa najvyššie hodnoty pozorovali u mužov vo veku 20 až 35 rokov: ich obrat vody bol v priemere 4,2 l/deň. S vekom sa znižoval a u 90-ročných mužov dosahoval v priemere len 2,5 l/deň. U mladých žien bol priemerný obrat vody 3,3 l/deň a vo veku 90 rokov tiež približne 2,5 l/deň.
Obrat vody sa nerovná potrebe pitia vody. Aj keď má niekto obrat vody 4,2 l/deň, nepotrebuje toľko vypiť. Približne 15 % odráža povrchovú výmenu a metabolizmus, takže skutočný potrebný príjem vody je približne 3,6 l/deň. Značné množstvo vody sa dodáva aj jedlom. Pre typického 20-ročného muža v USA alebo Európe viac ako polovica z 3,6 l vody potrebnej na deň pochádza z potravín – množstvo, ktoré by mal prijať pitím, je teda asi 1,5 až 1,8 l/deň. V prípade 20-ročnej ženy je to približne 1,3 až 1,4 l/deň.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP