Extrémny pulzar

Foto (IXPE) NASA/MSFC/Fei Xie & (Chandra) NASA/CXC/SAO; NASA/STScI Hubble/Chandra/Judy Schmidt; Hubble/Chandra/IXPE/NASA/CXC/SAO/Kimberly Arcand & Nancy Wolk

Vedci objavili pulzar vyžarujúci gama žiarenie s energiou 20 biliónov elektrónvoltov – najenergetickejší pulzar, aký bol kedy pozorovaný. Pulzary sú pozostatky explodovaných hviezd, ktoré vyžarujú svetelné lúče, pričom sa otáčajú až stokrát za sekundu. Keď pulzar rotuje, jeho magnetické pole vytrháva z povrchu nabité častice, ktoré sa vymršťujú pozdĺž magnetických siločiar a chrlia žiarenie na póly pulzara. Dosiaľ najsilnejšie takéto žiarenie, s energiou približne bilión elektrónvoltov, bolo pozorované v roku 2016 pri Krabom pulzare.
Astrofyzik Arache Djannati-Ataï z národného výskumného centra CNRS v Paríži a jeho kolegovia analyzovali 80 hodín údajov zo sústavy High Energy Stereoscopic System v Namíbii. Tá hľadá svetelnú stopu, ktorá vzniká, keď vysokoenergetické svetlo vyžarované inde vo vesmíre naráža do molekúl v zemskej atmosfére. Vedci odhalili 78 svetelných častíc, ktoré vystopovali k pulzaru vzdialenému 1 000 svetelných rokov od Zeme. Toto svetlo má najmenej 20-krát vyššiu energiu ako Krabí pulzar.
Nad povrchom pulzara sa môžu magnetické siločiary zraziť a zlomiť, čím častice v procese nazývanom magnetická rekonexia získajú extrémne rýchlosti. Pozorované žiarenie však posúva hranicu toho, koľko energie môže proces rekonexie uvoľniť, a vedci budú musieť hľadať nové vysvetlenia, ak sa žiarenie bude objavovať aj naďalej.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.