Japonské dobrodružstvo

Vedecká súťaž BARS je určená pre stredoškolákov, ktorí sa neboja dobrodružstva. Tímy, ktoré najlepšie vypracujú zadané úlohy, postupujú do finále a víťazný tím sa dostane na mesačnú letnú vedeckú výpravu. To sa v minulom roku podarilo gymnazistom z Vrbového a Trenčína, ktorí nám expedíciu priblížili slovom aj fotografiami.

Začiatok výpravy na ostrove Jakušima, foto Peter Vršanský

Jaskyňa Akijošido, jedna z najväčších vápencových jaskýň v Japonsku, foto Ela Remencová

Výprava do Japonska, ktorú sme podnikli ako výhercovia celoštátnej prírodovednej súťaže BARS 2, bola náročnou a zároveň fascinujúcou skúsenosťou. Na začiatku nás čakala séria 50 zložitých otázok z oblasti vedy, kultúry, filozofie a ekológie, ktoré sme museli zodpovedať, aby sme sa kvalifikovali do ďalšej fázy. Do tej bolo vybraných päť tímov a tie medzi sebou súperili počas víkendového pobytu na zámku v Smoleniciach. Tam sa testovali naše fyzické a mentálne schopnosti, ako aj schopnosť spolupráce v tíme či medzi jednotlivými tímami.

Zmena destinácie

Veľmi nás potešilo, keď sme sa dozvedeli, že sme zvíťazili a vyhrali možnosť účasti na mesačnej vedeckej expedícii. Pôvodne plánovaná výprava do Indie sa pre kovidové opatrenia nemohla realizovať, ale dostali sme možnosť ísť na náhradnú výpravu do Japonska. Na cestu sme sa pripravovali celý polrok a odlietali sme v marci 2023. Po prílete do krajiny sa naše putovanie začalo v západnej časti japonského ostrova Honšú, v meste Mine v prefektúre Jamaguči.

Senso-ji, najstarší a najnavštevovanejší chrám v Tokiu postavený začiatkom 7. storočia, foto Ela Remencová

Tam sme mali možnosť vidieť unikátne fosílie (celosvetovo najvýznamnejšie fosílie triasu) a spoznali sme históriu regiónu. Navštívili sme zaujímavé miesta, napríklad geopark (Mine-Akiyoshidai Karst Plateau Geopark), kde sme sa zúčastnili na fosílnej exkurzii a rozšírili sme si vedomosti z geológie a paleontológie. Okrem toho, že sme sa usilovali nájsť rôzne typy fosílií v niektorých horninách, v uhlí či vápenci, mali sme možnosť pochopiť geologickú štruktúru oblasti.

Na programe dňa fosílie

Ďalšou zastávkou bola oblasť Hakusan v prefektúre Išikawa, kde nás sprevádzali odborníci na geológiu a paleontológiu. Výletmi do prírody sme spoznávali krajinu, zároveň sme však neustále skúmali miestne fosílie. Jedným z vrcholov expedície boli mestá Kacujama a Fukui v rovnomennej prefektúre Fukui. Tam sme navštívili Múzeum dinosaurov (Fukui Prefectural Dinosaur Museum) považované za jedno z najvýznamnejších múzeí na svete zameraných na dinosaury. Videli sme v ňom jedinečné exponáty a zaujímavé fosílie. Okrem premiéry unikátnych expozícií prehistorických živočíchov, ktoré ešte neboli odhalené zvyšku sveta, sme si mohli vyskúšať aj vyslobodenie fosílií amonitov a brachiopodov z kameňov špecializovanými nástrojmi. V bielych plášťoch, s ochrannými okuliarmi a v spoločnosti profesionálov sme sa stali mladými nádejnými vedcami.

Múzeum dinosaurov v meste Kacujama, foto Ela Remencová

Spoznali sme však aj časť japonskej kultúry. Vydali sme sa do Tokia, kde sme navštívili mnohé celosvetovo známe miesta, ako sú Tokijská veža, chrám Senso-ji či križovatka Šibuja, a mali sme tú česť stretnúť sa aj s veľvyslancom SR v Japonsku. Počas celej výpravy sme jazdili šinkansenmi, jednými z najmodernejších železničných systémov na svete, ktoré majú pôvod v tejto krajine.

Jakušimský makak, foto Veronika Mokránová

Unikátny ostrov

Najvýznamnejším cieľom expedície bol ostrov Jakušima, ktorý sa nachádza juhozápadne od Kjúšu. Tento ostrov je známy svojimi prastarými stromami (3 500 rokov a viac) a unikátnou prírodou. Od roku 1980 je zapísaný medzi biosférickými rezerváciami UNESCO a od roku 1993 je zaradený na Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Vydali sme sa na prieskum, aby sme získali nové poznatky o endemických druhoch rastlín, zvierat či hmyzu. Tento skromný ostrov skrýva mnoho pokladov a bohatú faunu aj flóru. Jeden deň sa nachádzate v lese podobnom tomu nášmu a na druhý deň sa boríte zákutiami takmer tropického pralesa, z ktorého si ako suvenír odnesiete zopár pijavíc. Počas našich potuliek sme sa ocitli v priamom kontakte s jakušimskými makakmi a ich mláďatami a videli sme aj jakušimské jelene sika. Tie nemajú na celom ostrove žiadneho predátora, ich počet je veľmi veľký a nie je ťažké sa s nimi stretnúť či už v horách, alebo pri pobreží ostrova.

Pohľad na Tokio z Tokio Skytree, telekomunikačnej veže, ktorá je s výškou 634 metrov najvyššou stavbou Japonska, foto Ela Remencová

Ostrov Jakušima je známy svojou klímou – sucho je na ňom približne 120 dní v roku a na vlastnej koži sme sa presvedčili, že keď už tam začne pršať, tak to stojí za to. Najlepšie sme to videli na riekach, ktoré boli spočiatku pokojné a o dva dni neskôr nám z nich išiel mráz po chrbte.
Jakušima má veľmi jemnú vodu. Je to zapríčinené špeciálnymi kameňmi v podloží, ktoré ju neprepúšťajú do podzemia, ale udržujú na povrchu, a tak nemôže získať potrebné minerály. Vďaka tomu sa v horách a lesoch nachádza veľmi málo hmyzu, pretože aj napriek tomu, že tam majú veľa vody na liahnutie vajíčok, minerálna kvalita vody nie je vhodná. No v oblastiach ryžových polí je hmyzu viac než dosť.

Škola života

Celú našu výpravu riadil a organizoval paleobiológ Peter Vršanský, ktorý nás nenechal len z diaľky pozorovať dianie okolo nás, ale skutočne nás zaviedol do hĺbky vedy a poskytol nám príležitosť zažiť vedeckú výpravu na vlastnej koži. Vložil do nás dôveru, vďaka ktorej sme mali možnosť ukázať mu, čo v nás skutočne je, aké máme prednosti, slabiny a ako sa vieme popasovať s často neľahkými situáciami, organizovať ich a niesť za ne zodpovednosť v rámci tímu.

Víťazné tímy BARS 2 z gymnázií vo Vrbovom a v Trenčíne boli najsamostatnejší žiaci od roku 1993. Vďaka mimoriadnej schopnosti tolerancie medzi tímami sa expedície zúčastnili aj náhradníci a samostatne si riadili celú logistiku. Expedíciu tvorili: Marek Adamčík (vedúci tímov), Jakub Šajdík (pokračuje vo vedeckom projekte), Veronika Mokránová (študentka biológie v Brne), Ela Remencová (na ďalšej stáži v Brazílii), Adam Petrík (hovorca tímu). Mgr. Peter Vršanský, PhD. Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i. Projekt v Japonsku pokračuje ako BARS 3 a noví stredoškoláci budú mať možnosť znova sa zúčastniť a ukázať, čo v nich je. Vypracované práce treba odovzdať do 15. novembra 2023. Viac informácií o súťaži BARS 2023, podmienky účasti, ako aj znenie úloh, nájdete na stránke: www.quark.sk/bars-2023/.

Naša cesta nás posilnila ako skupinu, aj ako jednotlivcov. Súťaž BARS 2 a následná vedecká expedícia do Japonska nám otvorili nové horizonty a poskytli nám vzácne skúsenosti, na ktoré nikdy nezabudneme. Dala nám úžasnú možnosť vyskúšať si prax, v ktorej sme mohli aplikovať dovtedajšie aj novozískané vedomosti, ukázala nám naše hranice a čo sa v každom z nás skrýva.

Jakub Šajdík, Veronika Mokránová, Marek Adamčík, Adam Petrík, Ela Remencová

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.